Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sokółka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce

Wezwanie

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Położenie na mapie Sokółki
Mapa konturowa Sokółki, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce”
Położenie na mapie powiatu sokólskiego
Mapa konturowa powiatu sokólskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce”
Położenie na mapie gminy Sokółka
Mapa konturowa gminy Sokółka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce”
Ziemia53°23′46,83″N 23°31′14,05″E/53,396342 23,520569

Kościół pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółcerzymskokatolicka świątynia położona w metropolii białostockiej w Sokółce przy ul. Jana Pawła II nr 5. Parafia erygowana w 1987 r., a kościół w roku 1984[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1983 na zebraniu dekanalnym w Sokółce przy udziale ks. bp Edwarda Kisiela zapadła decyzja o budowie kościoła na Osiedlu Zielonym przy obecnej ulicy Jana Pawła II. Działka pod budowę świątyni została notarialnie przekazana w roku 1984. W dniu 26 maja po wizytacji, sufragan Edward Ozorowski dokonał poświęcenia placu pod budowę kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a także została odprawiona pierwsza Msza Święta przy polowym ołtarzu. W czerwcu bp Edward Kisiel wspólnie z dziekanem sokólskim ks. Tadeuszem Kalinowskim kierują ks Józefa Kuczyńskiego do budowy nowego kościoła. W lipcu i sierpniu tego roku została wzniesiona kaplica drewniana, a plac kościelny został ogrodzony. Do realizacji świątyni wybrano projekt mgra inż. Hieronima Kiezika z Białegostoku.

Ks. bp Edward Kisiel dekretem z dnia 12 czerwca 1987 roku erygował nową parafię na Osiedlu Zielonym, mianując ks. Józefa Kuczyńskiego pierwszym proboszczem, a 23 października 1988 roku dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła. W kolejnych latach prowadzono intensywne prace przy wznoszeniu ścian i dachu kościoła. W roku 1992 zakończono prace przy pokryciu dachu. W następnym roku ułożono posadzkę w kościele, umieszczono ołtarz i wmontowano tabernakulum. W dniu 10 października 1993 roku ks. abp metropolita białostocki Stanisław Szymecki dokonał konsekracji kościoła.

Duszpasterstwo[edytuj | edytuj kod]

Księża[edytuj | edytuj kod]

Posługę duszpasterską w kościele sprawują[1]:

Msze św.[edytuj | edytuj kod]

  • W niedziele i święta:
godz. 07:00; 09:00; 11:00; 17:00 (w czasie letnim 18:00).
  • W dni powszednie:
godz. 07:00; 17:00 (w czasie letnim 18:00).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]