Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej w Lublińcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Lubliniec (Kokotek)

Adres

ul. Kokotek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej

Wspomnienie liturgiczne

22 sierpnia

Położenie na mapie Lublińca
Mapa konturowa Lublińca, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej”
Położenie na mapie powiatu lublinieckiego
Mapa konturowa powiatu lublinieckiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej”
Ziemia50°35′52,2″N 18°42′14,4″E/50,597833 18,704000

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Lubliniec diecezji gliwickiej. Znajduje się w Kokotku, dzielnicy Lublińca.

Historia świątyni zaczyna się od zaadaptowania na kaplicę przez księdza Henryka Schmidta, proboszcza parafii św. Mikołaja w Lublińcu dawnej części restauracyjnej budynku, której właścicielką i ofiarodawczynią jednocześnie była Maria Piechota. Dla potrzeb nabożeństw została zaadaptowana główna sala restauracyjna, natomiast na zakrystię – pomieszczenie bufetu i zaplecza. Z powodu otrzymania z kościoła garnizonowego Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu figury św. Elżbiety, kaplica otrzymała wezwanie tej właśnie świętej. Pierwsza msza święta została odprawiona przez księdza Schmidta w dniu 26 grudnia 1940 roku. Kaplicę poświęcił w 1942 roku ksiądz prałat Franciszek Woźnica, wikariusz generalny diecezji katowickiej. W 1951 roku rozpoczęto starania o budowę świątyni. Władze jednak konsekwentnie odmawiały, ponieważ w Kokotku były organizowane obozy harcerskie oraz kolonie dla dzieci i młodzieży. W 1960 roku w Kokotku osiedlił się pierwszy stały duszpasterz – ksiądz Bolesław Kopiec, który rozpoczął prace remontowe związane z zaadaptowaniem budynku kaplicy dla potrzeb większej świątyni i plebanii. Rozbudowana kaplica została pobłogosławiona w dniu 21 maja 1961 roku przez księdza dziekana Pawła Misia i otrzymała wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej. W dniu 16 maja 1980 roku przy kaplicy została erygowana samodzielna parafia. Od 2 lipca 2008 roku kaplicą opiekują się oblaci[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kokotek, Najświętszej Maryi Panny Królowej (Dekanat Lubliniec). Diecezja gliwicka. [dostęp 2018-07-03]. (pol.).