Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warcie Bolesławieckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
A/3155/804 z 1.12.1960[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Warta Bolesławiecka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie gminy Warta Bolesławiecka
Mapa konturowa gminy Warta Bolesławiecka, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu bolesławieckiego
Mapa konturowa powiatu bolesławieckiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°13′55,7″N 15°40′01,6″E/51,232139 15,667111

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Bolesławiec Wschód diecezji legnickiej).

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia była wzmiankowana na prrzełomie XIV i XV wieku, następnie była wielokrotnie przebudowywana, m.in. w XVI i XVIII wieku i remontowana w latach 1819–21. Budowla reprezentuje styl gotycki, jest orientowana, posiada jedną nawę z wydzielonym węższym prezbiterium nakrytym sklepieniem sieciowym, na osi jest umieszczona wieża na planie kwadratu zakończona cebulastym dachem hełmowym. Kościół nakryty jest dachami dwuspadowymi, nawę nakrywa strop z fasetą, prezbiterium nakrywa sklepienie krzyżowe, empora muzyczna jest podparta kamiennymi słupami, w elewacjach są umieszczone dwa kamienne portale. We wnętrzu można zobaczyć m.in. drewniane, polichromowane ołtarze i ambonę wykonaną w 1 połowie XVIII wieku, renesansową, kamienną chrzcielnicę wykonaną w 1569 roku, prospekt organowy. W elewacjach znajdują się kamienne płyty nagrobne powstałe na przełomie XVII i XVIII wieku, natomiast przed wieżą są usytuowane barokowe, kamienne figury św. Jana Nepomucena i św. Eligiusza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]