Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Browińcu Polskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Browińcu Polskim
kościół filialny
Ilustracja
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (2011)
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Browiniec Polski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela w Solcu

Wezwanie

Podwyższenie Krzyża Świętego

Położenie na mapie gminy Biała
Mapa konturowa gminy Biała, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Browińcu Polskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Browińcu Polskim”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Browińcu Polskim”
Położenie na mapie powiatu prudnickiego
Mapa konturowa powiatu prudnickiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Browińcu Polskim”
Ziemia50°22′13″N 17°43′49″E/50,370278 17,730278

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Browińcu Polskimrzymskokatolicki kościół filialny w Browińcu Polskim, należący do parafii św. Jana Chrzciciela w Solcu, w dekanacie Biała, diecezji opolskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1972 Gerard Sznura, proboszcz parafii w Solcu, zrezygnował z posługi i zamieszkał w Browińcu Polskim w domu rodziny Cebula. Doprowadził wówczas do nielegalnego wybudowania obok tego domu kościoła, w którym zaczął odprawiać msze dla mieszkańców wsi. Na skutej inspekcji, władze powiatowe z Prudnika zakazazały używania wzniesionej nielegalnie świątyni. Władze zalegalizowały kościół dzięki interwencji biskupa Franciszka Jopa[2].

Po śmierci Sznury w 1975, msze w Browińcu Polskim odprawiał proboszcz Augustyn Potempa. W latach 2003–2004 proboszcz Piotr Kozioł przeprowadził generalny remont kościoła (przebudowa bryły świątyni), po którym obiekt zyskał nowy kształt architektoniczny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafie według dekanatów [online], diecezja.opole.pl [dostęp 2023-11-07] (pol.).
  2. a b Renata Sołtysek, Budownictwo kościołów na Śląsku Opolskim w Polsce Ludowej (1945–1989): „Bogu na chwałę, nam na zbawienie”, Opole: Instytut Śląski, 2022, s. 339, ISBN 978-83-7126-412-2.