Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Łomczewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Łomczewie
811/Wlkp/A[1] z dnia 16.8.2010[1]
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Łomczewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Wniebowstąpienie Pańskie

Położenie na mapie gminy Okonek
Mapa konturowa gminy Okonek, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Łomczewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Łomczewie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Łomczewie”
Położenie na mapie powiatu złotowskiego
Mapa konturowa powiatu złotowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Łomczewie”
Ziemia53°33′19,0872″N 16°53′33,6012″E/53,555302 16,892667

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiegokatolicki kościół filialny, zlokalizowany w Łomczewie, w gminie Okonek. Należy do parafii Matki Bożej od Wykupu Niewolników w Okonku[1].

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Ceglana świątynia w stylu pomorskiego neogotyku[3] została wybudowana w latach 1874-1875 (lub w 1879; wówczas nazwa wsi brzmiała Lümzow), jako protestancka. Podlegał synodowi w Szczecinku (wówczas Neu-Stettin) i był filią kościoła w Okonku (wówczas Ratzebuhr)[3].

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Przez katolików przejęta po zakończeniu II wojny światowej i poświęcona 5 sierpnia 1945. Ołtarz główny konsekrowano 24 września 1969. W 2010 kościół wraz z pozostałościami cmentarza przykościelnego wpisano do rejestru zabytków[1]. Na dachu chorągiewka z 1671, wycięta z miedzianej blachy i oprawiona w metalową ramkę, pochodzi z budynku dworskiego[3].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do cennych zabytków ruchomych należą (lub należały):

  • 19-centymetrowy kielich mszalny z pozłacanego srebra ufundowany przez dziedzica Hansa Christiana v.d. Osten i jego małżonki Julianny v. Glasenap w 1669,
  • dwa cynowe świeczniki (36 cm) z okrągłymi podstawami – dar z 1607,
  • dzwony:
    • z 1603, fundacji Jakuba Karstede, zniszczony podczas I wojny światowej (miał 70 cm średnicy),
    • odlany w 1796 w Szczecinku przez J. M. Meyera (54 cm średnicy, napis Mich goss J.M. Meyer in Neustettin anno 1796)[3],
  • ambona, prospekt organowy, kropielnica i komplet ławek[4].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Świątynia powstała na starannie zniwelowanym terenie dawnego cmentarza przykościelnego. Nieco powyżej, na południowy wschód od kościoła, w gęstych zaroślach, znajdują się pozostałości cmentarza ewangelickiego[3] (założonego w 1875[4]) z licznymi płytami nagrobnymi i płotkami ogradzającymi mogiły (w tym o cechach secesyjnych). Na uwagę zasługują m.in.: grób dziecięcy Wernera Schulza z postacią aniołka oraz mogiła Ericha Balkowa, poległego za swoją ojczyznę w 1943 żołnierza Wehrmachtu[5]. Najstarsze pochówki pochodzą prawdopodobnie z końca XVIII wieku[3].

Przy kościele kapliczka maryjna, a przy niej wyłamany z cmentarza żeliwny krzyż nagrobny Hansa Christiana v.d. Osten z napisem: AEGIDIUS GEORGE WILHELM V.D. OSTEN / Erb. und Patronatsherr der Herrschaft Lümzof / Gest. den 2 Mai 1817 (na rewersie napis: Eins ist Noth)[3]. Na cmentarzu znajdował się dawniej grobowiec rodzinny tej linii rodu von Osten[6].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]