Przejdź do zawartości

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębach Szlacheckich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
246 z 25.09.1930 oraz 71 z 25.09.1930[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dęby Szlacheckie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębach Szlacheckich

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Osiek Mały
Mapa konturowa gminy Osiek Mały, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa konturowa powiatu kolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia52°17′33,0″N 18°36′27,5″E/52,292500 18,607639

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębach Szlacheckichrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat sompoleński diecezji włocławskiej).

Świątynia została wzniesiona w 1756 roku. Ufundowana została przez Stanisława Zakrzewskiego podkomorzego inflanckiego. Mocno została zniszczona w latach okupacji hitlerowskiej 1940–1944, użytkowana była jako zakład stolarski. Rozebrano wówczas zakrystię i kruchtę, zdemontowano wyposażenie. Po zakończeniu wojny była restaurowana w latach 1945–1948. Generalny remont został wykonany w latach 1998–2002 (firma Józefa Paczki) i odnowione zostało wnętrze w 2004 roku.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, posiada konstrukcję zrębową. Świątynia jest orientowana, wybudowano ją z drewna sosnowego i świerkowego, na planie krzyża. Poprzeczną nawę stanowią dwie kaplice, zamknięte ścianą prostą z kalenicami niższymi od nawy. Prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest ścianą prostą. Od frontu nawy jest umieszczona wysoka kruchta. Świątynię nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty gontem z ośmiokątną wieżyczką na sygnaturkę w środkowej części. Jest ona zwieńczona blaszanym dachem hełmowym z latarnią. Wnętrze nakrywa płaski strop obejmujący nawę i prezbiterium. We wnętrzu znajdują się: chór muzyczny, belka tęczowa ozdobiona barokowym krucyfiksem i łacińską inskrypcją, ołtarz główny i dwa ołtarze boczne współczesne w stylu eklektycznym, chrzcielnica wykonana z kamienia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-04-23].
  2. Dęby Szlacheckie. Koscioły drewniane w Polsce. [dostęp 2021-04-23]. (pol.).