Koninka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koninka
Ilustracja
Koninka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Lokalizacja

Gorce

Potok 5 rzędu
Długość 8,47 km
Źródło
Współrzędne

49°32′57″N 20°06′37″E/49,549167 20,110278[1]

Ujście
Recypient Porębianka
Miejsce

Poręba Wielka

Wysokość

532 m n.p.m.[2]

Współrzędne

49°36′12″N 20°03′49″E/49,603333 20,063611[1]

Położenie na mapie gminy Niedźwiedź
Mapa konturowa gminy Niedźwiedź, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Koninkapotok, dopływ Porębianki[3] o długości 8,47 km[4].

Dolina Koninki

Koninka wypływa w dolinie między Czołem Turbacza i Rozdzielem w Gorcach. Płynie w północno-zachodnim kierunku między dwoma grzbietami odgałęziającymi się od Turbacza. Po przyjęciu potoku Podobidowiec zmienia kierunek na północny. Przepływa przez Hucisko i zabudowane obszary Koninek, w których zmienia kierunek na północno-zachodni i na wysokości 532 m uchodzi do Porębianki[2].

W górnym biegu Koninka płynie na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Jej źródła znajdują się blisko źródeł rzeki Kamienica, rozdziela je grzbiet z Halą Turbacz. Koninka ma skalne koryto, na którym tworzy kaskady i baniory[5]. Jej dopływami są potoki: Łochowy, Olszowy, Podobidowiec, Turbacz. Zlewnia Koninki znajduje się w granicach wsi Poręba Wielka w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Niedźwiedź[2].

Z rzadkich w Polsce roślin rośnie tutaj zarzyczka górska[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]