Konstanty Tadeusz Szulc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tadeusz Szulc
Ilustracja
Tadeusz Szulc
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

7 marca 1890
Synowódzko Wyżne

Data i miejsce śmierci

2 października 1960
Poznań

Profesor
Specjalność: gra skrzypcowa, muzyka kameralna
Alma Mater

Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna w Poznaniu

Profesura

19 września 1945

Praca zawodowa
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości Odznaka Honorowa Miasta Poznania

Tadeusz Szulc, właśc. Konstanty Tadeusz Szulc (ur. 7 marca 1890 w Synowódzku Wyżnym, zm. 2 października 1960 w Poznaniu) – polski skrzypek oraz pedagog, profesor gry skrzypcowej i muzyki kameralnej, pierwszy koncertmistrz Państwowej Opery im. Stanisława Moniuszki[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie przebywał we Lwowie i okolicach, gdzie koncertował jako „cudowne dziecko”. Zdobył tam pierwszą nagrodę na konkursie skrzypcowym im. Karola Lipińskiego oraz otrzymał stypendium artystyczne. W 1908 roku zdobył Dyplom Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego w klasie skrzypiec Maurycego Wolfstahla. Studia dopełnił pod opieką Issay'a Barmasa w konserwatorium Klindwortha–Scharwenki w Berlinie a następnie pracą w charlottenburskiej operze. Po I wojnie światowej wrócił do Lwowa i objął stanowisko pierwszego koncertmistrza Opery Lwowskiej. W 1919 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie przez rok prowadził klasę skrzypiec w krakowskim Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego[1].

Grób Tadeusza Szulca

W roku 1920 przeprowadził się do Poznania, gdzie do wybuchu II wojny światowej był koncertmistrzem Opery Poznańskiej, członkiem Kwartetu Polskiego Zdzisława Jahnke[2] oraz nauczycielem gry na skrzypcach w Poznańskiej Akademii Muzycznej. Na początku II wojny światowej w konspiracji kształcił zgłaszających się do niego uczniów. Była to przyczyna prześladowań przez Niemców i przymusowego wywozu do Generalnego Gubernatorstwa[1][3].

Zaraz po wojnie powrócił do Poznania, gdzie od chwili otwarcia szkół muzycznych uczył gry na skrzypcach w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej, a później także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W kwietniu 1945 roku ponownie został koncertmistrzem Opery Poznańskiej.

Jako solista występował również w Polskim Radiu, wykonując m.in. koncert skrzypcowy Aleksandra Głazunowa pod dyr. Emila Młynarskiego oraz podwójny koncert na skrzypce i wiolonczelę Johannesa Brahmsa (z Zygmuntem Butkiewiczem)[1].

Zmarł 2 października 1960 r. Pochowany został na cmentarzu komunalnym nr 2 Junikowo w Poznaniu (pole 13, kwatera 3-3-83)[4].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony problematyce współczesnego Poznania 1961.01/03 R.29 Nr1, 3 stycznia 1961 [dostęp 2021-09-09] (pol.).
  2. Zdzisław Jahnke | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 2021-12-01] (pol.).
  3. Historia Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu [online], www.zsm.poznan.pl [dostęp 2021-09-09].
  4. Poznan.pl - Plan Poznania - Cmentarze [online], www.poznan.pl [dostęp 2021-12-05].
  5. M.P. z 1952 r. nr 70, poz. 1078 „za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki”.