Kopalnia rudy darniowej w Łazińsku Drugim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok ogólny zalanej odkrywki

Kopalnia rudy darniowej w Łazińsku Drugim – nieudostępnione turystycznie dawne wyrobisko rudy darniowej zlokalizowane we wsi Łazińsk Drugi w powiecie słupeckim.

Tereny Puszczy Pyzdrskiej, zwłaszcza Grabiny i Łazińska, były już w XVIII wieku zasiedlone przez osadników olęderskich, którzy wykorzystywali lokalne pokłady rudy darniowej w miejscowym budownictwie mieszkaniowym i gospodarczym. Ruda zalega tu na głębokości około 20-30 cm pod powierzchnia darni i łąk, tworząc pokłady w formie gruzu bądź płyt o powierzchni nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Surowiec był wykorzystywany w lokalnym hutnictwie, co upamiętniają nazwy miejscowości z terenu puszczy, np.: Rudunek, Ruda Komorska, Kuźnia i inne. Podczas II wojny światowej, dotknięci kryzysem surowcowym hitlerowcy, uruchomili wydobycie rudy darniowej na skalę przemysłową w 1943. Odkrywkową kopalnię zlokalizowano pośród rozproszonych zabudowań Łazińska Drugiego, a do wywozu rudy zbudowano linię kolei wąskotorowej w kierunku Witaszyc, gdzie następował jej przeładunek na tor normalny i wywóz do hut na Górnym Śląsku[1]. Po zakończeniu działań wojennych kopalnię zamknięto, gdyż w warunkach pokojowych jej wykorzystanie, z uwagi na zbyt mały procent żelaza, nie było opłacalne[2]. Pozostałością po kopalni jest zalana wodą odkrywka, stanowiąca obecnie teren prywatny i nieuprzystępniona dla turystów[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiesława Kowalska, Zbigniew Chodyła, Puszcza Pyzdrska. Olęderskie dziedzictwo, UG Blizanów. [dostęp 2016-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-13)].
  2. tablica informacyjna przy odkrywce rudy darniowej w Wierzchach
  3. tablica informacyjna in situ