Krasnyj Jasył

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krasnyj Jasył
Красный Ясыл
Państwo

 Rosja

Kraj

 Permski

Rejon

ordinski

Populacja (2010)
• liczba ludności


737[1]

Nr kierunkowy

+7 34258

Kod pocztowy

617510

Tablice rejestracyjne

59, 81, 159

Położenie na mapie Kraju Permskiego
Mapa konturowa Kraju Permskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Krasnyj Jasył”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Krasnyj Jasył”
Ziemia57°05′22″N 56°38′50″E/57,089444 56,647222

Krasnyj Jasył (ros. Красный Ясыл) – wieś (ros. село, trb. sieło) w Rosji, w Kraju Permskim, w rejonie ordinskim, nad rzeką Jasyłką, dopływem Irienia. Liczy 867 mieszkańców. W przeszłości nosił nazwę Pokrowskoje. Obecna nazwa wywodzi się od rosyjskiego słowa „krasnyj” – „czerwony”, będącego symbolem komunistycznej przeszłości i turkijskiego słowa „jašïl” znaczącego dosłownie „zielony”.

Wieś znana jest ze swoich rzemieślników i zakładu obróbki kamienia, zajmujących się m.in. obróbką selenitu.

Selenit, znany też jako kamień księżycowy, to jeden z rzadszych minerałów, występujący na Uralu, w Afryce i Kanadzie. Charakteryzuje się dużą przezroczystością. Selenitowe wyroby z Krasnego Jasyłu znane są na całym świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość powstała 1694 r. jako osada. Status wsi uzyskała na początku XVIII w. gdy wybudowano tu drewnianą cerkiew Pokrowską. W 1763 r. była wymieniona jako umocniona osada „Pokrowskij Ostrożek, Jasył Toż”. Kolejna nazwa to „Pokrowo–Jasylskoje”, która wywodziła się od cerkwi i od rzeczki. W szeregu dokumentów z XVIII w. wieś jest nazywana Asyłem, a rzeczka Asyłką, co świadczy o tym, że podstawą ich nazwy jest turkijskie imię własne Asył. Krasnym Jasyłem nazwali wieś biali w czasie wojny domowej za pomoc mieszkańców dla Armii Czerwonej. W 1894 r. powstał warsztat wytwarzający wyroby z selenitu. W 1912 r. powstał artel kamieniarzy–chałupników, przekształcony później w kamieniarski artel chałupniczo–przemysłowy. W 1928 r. zorganizowano Górno–Irieńskie stowarzyszenie kamieniarskie, a potem artel „Kamnieriez” (Kamieniarz)– Górno–Irieńska filia Uralskiego artelu przemysłowego. W 1929 r. powstał kołchoz im. Litwinowa, który po licznych przekształceniach od 1993 r. istniał pod nazwą AO „Motowilichinskije zawody”[2].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Obecnie we wsi istnieje filia Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Prawda”, której siedziba znajduje się w Ordzie, państwowe przedsiębiorstwo rejonowe OGUP „Kombinat „Uralskij kamnieriez””, urząd pocztowy[2].

Ochrona zdrowia[edytuj | edytuj kod]

Punkt felczersko-akuszerski[2].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Dom kultury, biblioteka[2]. Od 2013 r. w Krasnym Jasyle odbywa się corocznie „Festiwal Kamnieriezow” (Festiwal Kamieniarzy), na który przyjeżdżają artyści z całej Rosji i byłych republik radzieckich[3].

Warte zobaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • pomnik ofiar wojny domowej
  • pomnik uczestników II wojny światowej
  • budynek byłej kamiennej cerkwi Pokrowskiej wybudowanej w latach 1783–1785
  • były dom duchownego z XIX wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]