Przejdź do zawartości

Krystyna Makowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krystyna Makowska
Państwo działania

 Polska

doktor habilitowany nauk weterynaryjnych
Alma Mater

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Doktorat

25 września 2020 – weterynaria
Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego[1]

Habilitacja

24 listopada 2023 – weterynaria
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie[1]

Uczelnia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Okres zatrudn.

od 2019

Krystyna Makowska – polska lekarz weterynarii, doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, zajmująca się fizjologią zwierząt, biochemią i toksykologią[1].

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku uzyskała tytuł lekarza weterynarii, który został nadany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W 2020 roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej tej samej uczelni, uzyskała stopień doktora nauk rolniczych w zakresie weterynarii na podstawie rozprawy pt. Wpływ wybranych czynników fizjologicznych i patologicznych na liczebność i neurochemiczną charakterystykę neuronów immunoreaktywnych wobec peptydu kodowanego genem kalcytoniny (CGRP) na terenie jelitowego układu nerwowego okrężnicy zstępującej świni domowej[2][1], której promotorem był Sławomir Gonkowski[3].

W 2023 roku uzyskała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie stopień doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych w dyscyplinie weterynarii na podstawie pracy pt. Bisfenol A i jego analog bisfenol S jako czynniki wpływające na neurochemiczną charakterystykę neuronów jelitowego układu nerwowego zlokalizowanego na terenie żołądka i okrężnicy wybranych gatunków ssaków[2][1].

W 2019 roku została zatrudniona w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Dr hab. Krystyna Makowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2024-05-17].
  2. a b c Dr hab. Krystyna Makowska, [w:] portal „Ludzie Nauki”, MNiSW / OPI PIB [dostęp 2024-05-17].
  3. Wpływ wybranych czynników fizjologicznych i patologicznych na liczebność i neurochemiczną charakterystykę neuronów immunoreaktywnych wobec peptydu kodowanego genem kalcytoniny (CGRP) na terenie jelitowego układu nerwowego okrężnicy zstępującej świni domowej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2024-05-14].