Przejdź do zawartości

Mały Kozi Staw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mały Kozi Staw
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Słowacja

Region

Dolina Młynicka, Tatry

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mały Kozi Staw”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mały Kozi Staw”
Ziemia49°09′43,0″N 20°02′27,5″E/49,161944 20,040972

Mały Kozi Staw (słow. Malé Kozie pleso) – nieduży staw w środkowej części Doliny Młynickiej w słowackich Tatrach Wysokich. Jest jednym z grupy kilku Kozich Stawów w tej dolinie, najniżej położonym i najmniejszym z nich. Stawku tego nie wymienia Wielka encyklopedia tatrzańska, opisuje go natomiast Józef Nyka w swoim przewodniku, zaznaczony jest także na mapie Tatr Wysokich słowackich i polskich[1][2].

Położony jest na wysokości ok. 1920 m n.p.m. na dużym tarasie zwanym Zadnią Polaną, powyżej Stawu nad Skokiem, a poniżej Capiego Stawu, na środku doliny[2]. Szlak turystyczny przechodzi w niedużej odległości od niego.

Brzegi stawu są kamieniste, na podmokłych terenach wokół brzegu stawku występują ziołorośla z miłosną górską. Obydwa Kozie Stawy na Zadniej Polanie (Niżni i Mały) według Józefa Nyki okresowo zanikają[1].

 Osobny artykuł: Jeziora tatrzańskie.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak żółty – żółty szlak ze Szczyrbskiego Jeziora dnem Doliny Młynickiej obok wodospadu Skok i przez Bystrą Ławkę do Doliny Furkotnej. Przejście szlakiem przez przełęcz jest dozwolone w obie strony, jednak zalecany jest kierunek z Doliny Młynickiej do Furkotnej w celu uniknięcia zatorów na łańcuchach[3].
  • Czas przejścia ze Szczyrbskiego Jeziora do wodospadu: 1:30 h, ↓ 1 h
  • Czas przejścia znad wodospadu na Bystrą Ławkę: 2 h, ↓ 1:35 h

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  2. a b Tatry Wysokie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-26-8.
  3. Tatry – Bystry Przechód