Marian Głowacki (porucznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marian Głowacki
Spokojny
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

5 października 1913
Lwów

Przebieg służby
Lata służby

1938–1946

Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Armia Krajowa
Polskie Siły Zbrojne

Jednostki

26 pułk piechoty
Tajna Armia Polska
Batalion „Wigry”
Batalion „Gozdawa”
5 Kresowa Dywizja Piechoty

Stanowiska

dowódca plutonu

Główne wojny i bitwy

kampania wrześniowa
II wojna światowa
powstanie warszawskie

Późniejsza praca

księgowy

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920–1941)

Marian Głowacki ps. „Spokojny”(ur. 5 października 1913 we Lwowie) – żołnierz Wojska Polskiego, porucznik Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Stanisława (pracownika pocztowego)[1]. Absolwent gimnazjum (1935) i student prawa na Uniwersytecie Lwowskim (1938–1939)[1]. Ukończył dywizyjny kurs podchorążych rezerwy w stopniu starszego sierżanta podchorążego. W sierpniu 1939 został przydzielony do III batalionu 26 pułku piechoty. Podczas kampanii wrześniowej brał udział w obronie Warszawy, po której dostał się do niewoli niemieckiej[1].

Podczas okupacji należał do Tajnej Armii Polskiej. Walczył podczas powstania warszawskiego na terenach Woli i Starego Miasta w szeregach I kompanii batalionu „Wigry” i I kompanii wypadowej batalionu „Gozdawa”, gdzie dowodził plutonem[1]. 1 października 1944 został awansowany do stopnia porucznika[1].

Po upadku powstania jeniec do 25 kwietnia 1945 w oflagu Murnau VII. Od lipca 1945 w szeregach Polskich Sił Zbrojnych, gdzie został przydzielony do 5 Kresowej Dywizji Piechoty[1].

Po zwolnieniu z wojska zamieszkał w Anglii, ukończył Wyższą Szkołę Handlu i Administracji w Londynie. Tam też pracował w różnych firmach jako księgowy[1].

Był kawalerem[1].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Polak (red.) 1999 ↓, s. 37.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]