Przejdź do zawartości

Masa krytyczna (książka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masa krytyczna. Jak jedno z drugiego wynika
Critical Mass: How One Thing Leads To Another
Autor

Philip Ball

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

2004

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2008

Wydawca

Insignis

Przekład

Witold Turopolski

Masa krytyczna - książka autorstwa Philipa Balla, wydana w 2004. Została nagrodzona Royal Society Prizes for Science Books w 2005.

Omawia zastosowanie metod matematycznych do badań zjawisk społecznych i ekonomicznych[1]. Znajduje się w niej przegląd wielu problemów takich jak: cykl koniunkturalny, błądzenie losowe, przemiana fazowa, bifurkacja, rozkład Zipfa, eksperyment Milgrama "świat jest mały", teoria katastrof, dylemat więźnia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edwin Bendyk: Fizyka na nowo pociągająca. Jak buduje się teorie przewidujące zachowanie się społeczeństw? (PDF). Świat Nauki, styczeń 2008. [dostęp 2009-01-15]. Cytat: Philip Ball, uznany brytyjski pisarz naukowy, wieloletni redaktor Nature, absolwent Wydziału Chemii na Oxford University i doktor fizyki Bristol University, postanowił zabrać głos w tej nieustającej debacie społeczeństwie. Śledząc na bieżąco rozwój nauki, dostrzegł bowiem, że w ciągu ostatnich 20 lat w fizyce wydarzyło się coś ciekawego: „Narzędzia, metody i koncepcje stworzone po to, by zrozumieć, jak funkcjonuje ślepa materia Wszechświata, znajdują zastosowanie w obszarach, do których wcale nie były stworzone i do których na pierwszy rzut oka mogą się wydać absurdalnie nieodpowiednie. Fizyka znajduje swoje miejsce w nauce o społeczeństwie”. (pol.).