Mejlech Chmielnicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mejlech Chmielnicki
Data urodzenia

1885

Data śmierci

1946

Język

jidysz

Dziedzina sztuki

literatura

Mejlech Chmielnicki (ur. 1885, zm. 1946) – żydowski lekarz, poeta i pisarz tworzący w języku jidysz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w okolicach Kijowa, dzieciństwo i młodość spędził w Galicji, od 12 roku życia mieszkał we Lwowie. Studiował medycynę we Lwowie i w Wiedniu, gdzie następnie podjął praktykę lekarską[1]. Początkowo pisał poezję w języku polskim, po otwarciu dziennika „Lemberger Togblat” zaczął tworzyć w języku jidysz. Był przedstawicielem ruchu literackiego Jung Galicje[1]. Pod jego okiem w „Lemberger Togblat” debiutował Michał Weichert[2].

Podczas pobytu we Wiedniu publikował w czasopiśmie „Kritik”, współpracował także z gazetami „Wilner Tog”, „Najer Fołksbłat” i „Lodzer Tageblat”[1].

Od 1939 roku mieszkał w Nowym Jorku[1]. Pisał artykuły dla nowojorskiego dziennika „Jewish Daily Forward”[1]. Był tłumaczem twórczości pisarzy jidyszowych na język polski, tłumaczył m.in. dzieła Icchoka Lejba Pereca i Abrahama Rajzena, tłumaczył także poezję polską i niemiecką na język jidysz[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Małgorzata Naimska, Rafał Żebrowski, Chmielnicki Mejłech [online], delet.jhi.pl [dostęp 2024-05-08] (pol.).
  2. Rafał Węgrzyniak, Procesy doktora Weicherta, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2017, s. 31, ISBN 978-83-06-03405-9.