Przejdź do zawartości

Millettia borneensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Millettia borneensis
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

bobowce

Rodzina

bobowate

Podrodzina

bobowate właściwe

Rodzaj

Miletia

Gatunek

Millettia borneensis

Nazwa systematyczna
Millettia borneensis Adema[3]
Blumea 45 (2000)[4]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[5]

Millettia borneensisgatunek pnącza z rodziny bobowatych (Fabaceae). Występuje naturalnie w Indonezji (wyspy Bali, Borneo, Sumatra), Malezji (Półwysep Malajski oraz stany Sabah, Sarawak) oraz w Brunei[3].

Ten gatunek został opisany przez F. Adema w 2000 roku[3].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został zaobserwowany na Sumatrze, Borneo (Brunei, malezyjskie stany Sarawak i Sabah oraz indonezyjskie prowincje Borneo Zachodnie i Borneo Wschodnie), w Singapurze oraz na Półwyspie Malajskim. Jednak nie został on stwierdzony na liście kontrolnej wszystkich roślin naczyniowych flory Singapuru sporządzonej w 2009 roku. Dwa okazy zostały zarejestrowane w Singapurze, lecz miało to miejsce w 1857 i 1897 roku, dlatego też obecność tego gatunku w tym państwie pozostaje niepewna. Jedyny okaz na Sumatrze odnotowano w ogrodzie, który nie jest siedliskiem naturalnym. Wstępne jego opisy na Półwyspie Malajskim pochodzą z 1940 roku[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Pnącze dorastające do 4–50 m długości[3].
Kwiaty
O średnicy około 10 mm, barwy niebiesko-purpurowej[4].
Owoce
Spłaszczone, zielone strąki o długości około 7 cm[4].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania gatunku przekracza próg dla zagrożonych kategorii, nawet jeśli występowanie gatunku od dawna nie jest potwierdzone na Półwyspie Malajskim, w Singapurze i na Sumatrze. Zaliczony został w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych do gatunków najmniejszej troski. Jednak zalecane są dalsze badania w celu ustalenia aktualnego zasięgu geograficznego, stanu populacji i jej trendu oraz zagrożeń dla siedlisk tego gatunku[3].

Występuje w zacisznych, nizinnych (do wysokości 100 m n.p.m.) lasach z przewagą drzew z rodziny dwuskrzydlowatych Dipterocarpaceae. W lasach wtórnych zazwyczaj utrzymuje się jako pozostałość pierwotnej roślinności. Rośnie na glebach piaszczystych i wapiennych[3][4].

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Rozwój populacji ludzkich negatywnie wpływa na siedliska tego gatunku i jest zagrożeniem dla ich egzystencji. Dla siedlisk nizinnych zagrożeniem jest działalność rolnicza, przede wszystkim zakładanie plantacji pod produkcję oleju palmowego, plantacji kauczukowca, czy wskutek kontrolowanych pożarów. W Singapurze, w wyniku ekstensywnej urbanizacji, pozostało niewiele naturalnych siedlisk. Ponadto szacuje się, że ponad połowa naturalnym siedlisk lasów nizinnych na Borneo została zdegradowana. Rejestrowana jest odporność gatunku na powyższe zagrożenia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2013-10-26] (ang.).
  3. a b c d e f g h H. Chadburn, Millettia borneensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2014-01-12] (ang.).
  4. a b c d Millettia borneensis Adema, Blumea 45 (2000). Asian Plant. [dostęp 2014-01-12]. (ang.).
  5. Millettia borneensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).