Mirosław Grewiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mirosław Grewiński (ur. 29 grudnia 1973[1]) – dr hab., polski socjolog i politolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1999 ukończył studia magisterskie w Instytucie Polityki Społecznej Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1997 do 1998 przebywał na stypendium naukowym na Uniwersytecie w Konstancji. Doktoryzował się w 2001 Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (praca Europejski Fundusz Społeczny jako strukturalny instrument wspierania polityki społecznej Unii Europejskiej pod kierunkiem prof. Juliana Mariana Auleytnera). Habilitował się w 2010 na podstawie dorobku oraz pracy Wieloaspektowa polityka społeczna – o przeobrażeniach państwa opiekuńczego. Od 2011 jest profesorem nadzwyczajnym na Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Od 2014 jest prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Od 2016 jest również prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej (wcześniej był tu członkiem prezydium)[1]. Jest także członkiem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ds. Stopni Zawodowych Pracowników Socjalnych przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz członkiem Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Ministerstwie Sprawiedliwości[2]. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej[3].

Zainteresowania[edytuj | edytuj kod]

Główne zainteresowania naukowe to: wielosektorowa polityka społeczna, polityka spójności Unii Europejskiej, projekty społeczne finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, a także rynek pracy, integracja społeczna, rozwój lokalny i gospodarka społeczna[4].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem, współautorem lub redaktorem ponad dwustu publikacji naukowych, w tym 40 książek na tematy związane z polityką społeczną[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]