Przejdź do zawartości

Mohammad Hosni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mohammad Hosni (محمد حسني البابا, ur. 1894, zm. 6 czerwca 1964) znany również jako Muhammad Husni lub Muhammad Kamal Hosny Al Baba (محمد حسني البابا) – egipski kaligraf pochodzenia syryjsko-kurdyjskiego[1]. Jeden z mistrzów w Królewskim Instytucie Kaligrafii w Kairze. Był pionierem współczesnej kaligrafii arabskiej i islamskiej, specjalizującym się w piśmie sulus[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1894 roku w Damaszku w Syrii (ówczesne Imperium Osmańskie) w rodzinie kurdyjskiej. Od dziecka interesował się kaligrafią i kształcił się w tym kierunku. Jego nauczycielami byli początkowo Yousef Rasa oraz Mehmed Sevki Efend. W 1912 roku, wyemigrował z ojcem z Damaszku do Egiptu. Tam stał się jednym z najwybitniejszych twórców kaligrafii arabskiej i islamskiej[1]. Osiedlił się w Kairze, gdzie miał swoje biuro i warsztat.

Jego praca obejmowała produkcję ramek do niemych filmów i okładek książek. Jego prace przyniosły mu międzynarodowy rozgłos. Jego dom szybko stał się znany w środowisku artystycznym. Czołowi przedstawiciele kultury z całego świata arabskiego regularnie odwiedzali ten dom w celu nauki i zdobycia znajomości. Od 1922 roku wykładał w Królewskim Instytucie Kaligrafii.

Zmarł w 1964 roku w Kairze. W 1965 roku otrzymał pośmiertnie honorowy tytuł doktora kaligrafii w Kanadzie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Prywatnie był dwukrotnie żonaty. Obie jego żony były Egipcjankami. Z pierwsza żoną miał ośmioro dzieci, a z drugą troje. Wiele jego dzieci było uzdolnionych artystycznie. Wśród nich byli:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Mohammad Hosni The Calligrapher | najatalsaghira [online], najatalsaghira.wordpress.com [dostęp 2019-06-05] (ang.).