Przejdź do zawartości

Mustafa Gazizow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mustafa Gazizow
Мустафа Газизов
starszy porucznik starszy porucznik
Data i miejsce urodzenia

15 października 1923
Staromusino, Baszkiria

Data i miejsce śmierci

27 października 2005
Ufa

Przebieg służby
Lata służby

1942–1959

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

69 gwardyjski pułk czołgów 21 Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej 8 Gwardyjskiego Korpusu Zmechanizowanego 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej

Stanowiska

dowódca plutonu

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonej Gwiazdy Order Sławy I klasy Order Sławy II klasy Order Sławy III klasy

Mustafa Szakirowicz Gazizow, także Mostafa Gazizow (ros. Мустафа Шакирович Газизов, tat. Мостафа Газизов, ur. 15 października 1923 we wsi Staromusino w rejonie karmaskalińskim w Baszkirii, zm. 27 października 2005 w Ufie) – radziecki wojskowy, starszy porucznik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w tatarskiej rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu 7-letniej szkoły pracował w kołchozie, w marcu 1942 został powołany do Armii Czerwonej, od sierpnia 1942 uczestniczył w wojnie z Niemcami. Walczył na Froncie Zachodnim, Kalinińskim, Woroneskim i 1 Ukraińskim, brał udział m.in. w walkach w rejonie Briańska, gdzie został ranny. Na przełomie 1943 i 1944 walczył w rejonie Koziatyna jako pomocnik dowódcy plutonu 69 gwardyjskiego pułku czołgów 21 Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej 8 Gwardyjskiego Korpusu Zmechanizowanego 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej, gdzie według oficjalnych raportów zabił ponad 10 żołnierzy wroga, a wielu wziął do niewoli, zastępując rannego dowódcę plutonu. 23 marca 1944 walczył na południowym zachodzie od miasta Kopyczyńce, gdzie m.in. zniszczył granatami dwa wielkokalibrowe karabiny maszynowe wroga, wraz z innymi żołnierzami wziął do niewoli 10 niemieckich żołnierzy i zdobył moździerz i trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe przeciwnika. 21 czerwca 1944 wyróżnił się w walkach na wschód od miasta Oleszyce, a 23 lipca 1944 jako dowódca plutonu w walkach nad Sanem k. wsi Nielepkowice, gdzie również zadał Niemcom duże straty. Po wojnie nadal służył w armii, w 1950 ukończył kursy młodszych poruczników, w 1959 zakończył służbę w stopniu starszego porucznika. Później pracował w różnych przedsiębiorstwach i organizacjach w Ufie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]