Przejdź do zawartości

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Oddział Narodowego Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Ilustracja
Willa „Koliba” - siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zakopane

Adres

Kościeliska 18
34-500 Zakopane

Data założenia

1994

Zakres zbiorów

zbiory dotyczące stylu zakopiańskiego

Położenie na mapie Zakopanego
Mapa konturowa Zakopanego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego”
Położenie na mapie powiatu tatrzańskiego
Mapa konturowa powiatu tatrzańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego”
Ziemia49°17′39,4″N 19°56′35,4″E/49,294278 19,943167

Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego – placówka muzealna mieszcząca się w willi „Koliba”. Jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jedno z pomieszczeń w muzeum

Siedzibą muzeum jest willa „Koliba”, która pierwotnie została zbudowana dla miłośnika góralszczyzny Zygmunta Gnatowskiego. Gnatowski zmarł w 1906 tuż przed śmiercią sprzedając willę. Kolejni właściciele nie doceniali walorów budynku i nie dbali o willę. Podczas II wojny światowej w willi urzędowało Hitlerjugend, okres ten willa przetrwała bez większych zniszczeń. Po wojnie w willi znajdował się m.in. dom wypoczynkowy i dom dziecka. W 1981 willa została opuszczona i zaczęła powoli popadać w ruinę. W 1984 willę z otaczającym terenem przejęło Muzeum Tatrzańskie (obecnie Narodowe Muzeum Tatrzańskie). Muzeum przeprowadziło remont zabezpieczający budynek a następnie remont o charakterze konserwatorskim i rekonstrukcyjnym. Przyszłe muzealne wnętrza aranżował wybitny artysta Władysław Hasior. Willa została ostatecznie udostępniona zwiedzającym w 1994 jako Muzeum Stylu Zakopiańskiego, oddział Muzeum Tatrzańskiego. W pomieszczeniach w najstarszej części willi urządzono, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami: salon, jadalnie, sypialnie oraz pokój pierwszego właściciela Gnatowskiego. W pozostałych pomieszczeniach eksponowane oryginalne eksponaty reprezentujące styl zakopiański (wiele z nich zostało zaprojektowane przez samego Stanisława Witkiewicza).[1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]