Nagranie terenowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nagranie terenowe (ang. Field recording) – termin używany do formuły zbierania i nagrywania dźwięków poza studiem nagraniowym. Dotyczy on nagrań odgłosów natury (śpiew ptaków, deszcz, odgłosy morza) ale też zbioru dźwięków wytwarzanych przez cywilizację człowieka (ruch uliczny, bazary, restauracje, fabryki) czy odgłosy z życia społeczności (praca, uroczystości rodzinne, narodziny)[1].

Ludwig Koch w latach 40. XX w wykorzystywał fonograf do nagrywania odgłosów ptaków. Wydawał tzw. książki dźwiękowe, w których ilustracje ptaków wzbogacone były ścieżką dźwiękową na płytach gramofonowych[2].

Alan Lomax w latach 1930-60 przeprowadzał nagrania dźwiękowe w terenie - na ulicach, przy nadbrzeżach portów - rejestrując odgłosy pracy pucybuta, pracowników portowych.

W latach 60. Murray Schafer stworzył termin pejzaż dźwiękowy dla zbioru wszystkich naturalnych i nienaturalnych dźwięków pojawiających się w miejscu, gdzie powstaje nagranie terenowe[3].

Moda na nagrania terenowe poszerzyła ich tematykę o nagrywanie odgłosów pociągów, skrzypienia metalowych konstrukcji mostów, zgrzyt piły tartacznej, odgłos silników samolotu[4].

W erze kina dźwiękowego nagrania dźwięków natury w terenie zaczęły być wykorzystywane podczas pracy nad ścieżką dźwiękową do filmów i programów radiowych. Stanowiły także dokumentację do różnych prac badawczych - etnomuzykologicznych, ornitologicznych i innych. W latach 70. XX wieku popularne stały się nagrania fonograficzne, naturalne oraz przetworzone elektronicznie. Rozwój tej dziedziny związany był m.in. z rozwojem technicznym przenośnych urządzeń do nagrywania dźwięku. Na płytach długogrających, kasetach oraz CD ukazały się nagrania terenowe w serii Environments stworzone przez Irva Teibela(inne języki) w latach 1969 - 79[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Field recording. Discogs.com. [dostęp 2019-06-16]. (ang.).
  2. Paweł Pruski: Z mikrofonem w świat - field recording. Estrada i Studio, 25.04.2018. [dostęp 2019-06-16]. (pol.).
  3. Zofia Rojek: Muzyka natury, czyli field recording. Jak nagrywanie pociągów staje się prawdziwą sztuką. Na temat, 25 lutego 2014. [dostęp 2019-06-16]. (pol.).
  4. Skrzypy Zgrzyty Zgryzy. Tak się robi field recording [online], wyborcza.pl [dostęp 2019-06-16] (pol.).
  5. Irv Teibel Archive. [dostęp 2019-06-16]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]