Ner (dopływ Prosny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ner
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Struga
Długość ok. 15 km
Źródło
Miejsce Kowalew
Współrzędne

51°52′44,1″N 17°42′46,2″E/51,878917 17,712833

Ujście
Recypient Prosna
Miejsce

Rokutów, Turowy

Współrzędne

51°55′02,2″N 17°56′02,7″E/51,917278 17,934083

Położenie na mapie powiatu pleszewskiego
Mapa konturowa powiatu pleszewskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Nerstruga[1] w środkowej Polsce, lewy dopływ Prosny o długości ok. 15 km. Płynie przez Wysoczyznę Kaliską w województwie wielkopolskim.

Struga ma swoje źródło na obszarze wsi Kowalew między ulicami Fabianowską a Kowalewiec i początkowo płynie w kierunku północno-zachodnim. Na wysokości Suchorzewa zmienia kierunek na północno-wschodni, by na wysokości Piekarzewa obrać kierunek wschodni. Przez centrum Pleszewa przepływa w kanale, który zaczyna biec prostopadle do ul. Lipowej i dalej w kierunku wschodnim. Ulica Strumykowa stanowi pozostałość koryta cieku. Za elewatorem wypływa na powierzchnię. Dawniej w Pleszewie istniały cztery mosty[2]. Za Pleszewem obiera kierunek północno-wschodni i uchodzi do Prosny pomiędzy miejscowościami Rokutów i Turowy. Na całej długości przyjmuje wody mniejszych cieków. Nazwa Ner pojawiła się w XIX wieku, wcześniej ciek nazywano Radobycz[3].

Miejscowości położone nad Nerem:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]