Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii
niem. Deutschsprachige Gemeinschaft
fr. Communauté germanophone
nld. Duitstalige Gemeenschap
Ilustracja
Siedziba wspólnoty, Eupen
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region

Walonia

Siedziba

Eupen

Powierzchnia

853,64 km2

Populacja (1 styczeń 2023)
• liczba ludności


79 383

• gęstość

93

Plan
Plan
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa

Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii (niem. Deutschsprachige Gemeinschaft, w skrócie DG; fr. Communauté germanophone; nld. Duitstalige Gemeenschap) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii. Leży w euroregionie SaarLorLux. Obejmuje teren tzw. Wschodniej Belgii, położonych przy granicy z Niemcami – 853,64 km², liczący 79 383 mieszkańców (1 stycznia 2023), z których prawie 100% porozumiewa się w języku niemieckim.

Wschodnia Belgia była do 1920 częścią Rzeszy Niemieckiej (Nadrenii), ale została anektowana przez Belgię na mocy traktatu wersalskiego. Wkrótce Belgia rozpoczęła tajne negocjacje z Republiką Weimarską w celu odkupienia przez Niemców tych terenów – 200 milionów marek (ok. 108 mln EUR w 2021[a]) w złocie, co miało poprawić sytuację budżetową w Brukseli. Pomysł ten nie doczekał się realizacji z powodu zdecydowanego sprzeciwu Francji[1].

Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii wchodzi w skład francuskojęzycznej Walonii. Pojawiają się plany przyznania jej szerszej autonomii, w rezultacie czego stałaby się czwartym regionem kraju. Od 1984 reprezentowana jest przez odrębną administrację z ministrem-prezydentem na czele.

Premierzy wspólnoty[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości w obrębie wspólnoty[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wartość obliczana na podstawie danych inflacji Niemiec, z automatycznym przeliczeniem marek na euro (jeśli kwota jest sprzed roku 2002):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]