Przejdź do zawartości

Nikola Badger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nikola Badger
Producent

Nikola

Okres produkcji

od 2022
(Niezrealizowane)

Miejsce produkcji

Stany Zjednoczone Phoenix

Dane techniczne
Segment

pick-up segmentu F

Typy nadwozia

4-drzwiowy pick-up

Napęd

AWD

Długość

5900 mm

Szerokość

1850 mm

Wysokość

2160 mm

Liczba miejsc

4

Dane dodatkowe
Konkurencja

GMC Hummer EV
Fisker Alaska
Lordstown Endurance
Rivian R1T
Tesla Cybertruck

Nikola Badger – niezrealizowany projekt elektrycznego samochodu osobowego typu pick-up klasy pełnowymiarowej opracowywany przez amerykański startup Nikola w latach 2019 – 2020.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2020 roku amerykański startup Nikola Corporation przedstawił oficjalne wizualizacje i wstępne dane na temat swojego pierwszego samochodu osobowego o nadwoziu typu pick-up. Nikola Badger przyjęła postać pełnowymiarowego, 4-drzwiowego samochodu łączącego funkcję SUV-a, pojazdu dostawczego i samochodu osobowego[1].

Pod kątem stylistycznym samochód przyjął dwukolorowe malowanie nadwozia, z reflektorami w kształcie litery C wykonanej w technologii LED, a także masywne wysokoprofilowane opony, obudowane nadkola i pokrytą czarnym plastikiem tylną klapę[2].

Plany produkcji[edytuj | edytuj kod]

Początek produkcji Nikoli Badger, która docelowo miała odbywać się w zakładach producenta w amerykańskim mieście Phoenix w stanie Arizona, zaplanowano na 2022 rok[3]. Zbieranie zamówień rozpoczęto 29 czerwca 2020 roku[4].

We wrześniu 2020 roku General Motors ogłosiło zawarcie strategicznego partnerstwa z Nikolą. Koncern nabył 11% akcji w arizońskim startupie o wartości 2 miliardów dolarów, a także zobowiązał się do produkcji pickupa Badger poczynając od końca 2022 roku[5].

Porzucenie projektu[edytuj | edytuj kod]

30 listopada 2020 roku General Motors poinformowało, że po dwóch miesiącach od zawarcia partnerstwa z Nikola Corporation podjęto decyzję o wycofaniu się z porozumienia[6]. Tracąc partnera mającego wdrożyć do produkcji Nikolę Badger, startup podjął decyzję o anulowaniu projektu elektrycznego pickupa[7] niespełna rok po ogłoszeniu pierwotnych planów w sprawie jego produkcji.

Dane technizne[edytuj | edytuj kod]

Nikola Badger, podobnie do konkurencyjnych konstrukcji takich marek, jak Tesla, Lordstown czy Rivian, miała być oferowana głównie w wariancie o napędzie elektrycznym. Składać się miał on z litowo-jonowej baterii o pojemności 160 kWh, która miałaa zapewnić zasięg do 960 kilometrów[8].

Nietypowym rozwiązaniem w stosunku do konkurencji miał być z kolei drugi dostępny wariant napędowy, oferujący mieszankę układu elektrycznego i wodorowego[9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]