Nova Prata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nova Prata
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Dewiza: Capital Nacional do Basalto
Państwo

 Brazylia

Stan

 Rio Grande do Sul

Burmistrz

Volnei Minozzo

Powierzchnia

258,864 km²

Wysokość

820 m n.p.m.

Populacja (2017)
• liczba ludności
• gęstość


25559
99 os./km²

Nr kierunkowy

+55 54

Kod pocztowy

95320-000

Położenie na mapie Rio Grande do Sul
Mapa konturowa Rio Grande do Sul, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Nova Prata”
Położenie na mapie Brazylii
Mapa konturowa Brazylii, na dole znajduje się punkt z opisem „Nova Prata”
Ziemia28°47′02″S 51°36′36″W/-28,783889 -51,610000
Strona internetowa

Nova Prata – miasto w południowej Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul, leżące w regionie Serra Gaúcha. W 2017 roku przybliżona liczba mieszkańców wynosiła 25.559. Zajmuje powierzchnię 258,864 km². Duże skupisko Polonii, około 10%. Siedziba zespołu tańca ludowego „Kalina”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsi mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Pierwszymi mieszkańcami terenów, na których dziś leży Nova Prata byli Indianie zwani przez Portugalczyków Coroados. Pierwszy ich kontakt z białym człowiekiem miał miejsce w 1850 roku (Hiszpanie). Zajmowali się głównie wymianą towarów jednakże od czasu do czasu dochodziło do starć pomiędzy Indianami i Hiszpanami.

W końcu Silvério Antônio de Araújo uzyskuje zgodę Indian na budowę pierwszej drogi w kierunku Porto Alegre dzisiejszej stolicy stanu. Po tym wydarzeniu za zgodą zarządców prowincji Rio Grande do Sul zajmuje powierzchnię lądu odpowiadającą niemal dzisiejszej wielkości miasta.

W roku 1865 Fidel Diogo Filho odkupuje od Indian resztę ziem i stawia na nich wraz z rodziną pierwsze domy. Jednakże Indianie orientując się co uzyskali za ziemię (przedmioty o niskiej wartości dla białego człowieka) wszczynają walki, które kończą się zabójstwem rodziny Diogo. Po tym incydencie uciekają w kierunku rzeki Rio Carreiro, gdzie po dzień dzisiejszy znajduje się rezerwat, w którym mieszkają potomkowie Indian.

Kolonizacja[edytuj | edytuj kod]

Casa de Cultura

Rok 1865 jest uważany za początek emigracji Portugalczyków. Joaquim Ribeiro i Manuel Joaquim da Silva budują pierwsze domostwa, po czym dołączają do nich kolejne rodziny Martins, Moreiras i Telles.

W roku 1876 zarząd prowincji wysyła inżynierów do budowy drogi pomiędzy miastami Montenegro i Lagoa Vermelha, wtedy to też rozpoczyna się włoska kolonizacja tych terenów.

Około roku 1895 pojawiają się pierwsi emigranci z Polski, początkowo przybywają z miasta Vale do Rio das Antas, a następnie z samej Polski. Początkowo zajmują się produkcją wełny, jednakże problemy z transportem do innych miast nie pozwalają im odnieść sukcesu. W końcu decydują się sprzedać maszyny i kupić ziemię. Stają się wzorowymi rolnikami, jak również osiągają spore sukcesy w wydobyciu bazaltu.

Początki miasta[edytuj | edytuj kod]

Osada rozwija się bardzo szybko i zostaje jej nadana nazwa Capoeiras. W ten właśnie sposób Indianie nazywali roślinność porastającą te tereny.

11 sierpnia 1924 miasto otrzymuje prawa miejskie i nazwę Prata (srebro), jednakże miasto o tej nazwie istnieje już w stanie Minas Gerais, więc Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (brazylijski instytut geografii i statystyki) nadaje mu nazwę Nova Prata.

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

São Cristovão, Santa Cruz, Centro, Sagrada Família, São Pelegrino, São João Batista, Retiro, Basalto, Três Martires, Santa Terezinha, Saúde, São João, São João Bosco,Povoado Colla, Rio Branco, Fazenda da Pratinha, Antena, Santa Catarina, Vila Sabiá, Vila Lenzi.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Casa Polonesa

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Z ponad 21 000 mieszkańców Novej Praty:

  • 65% stanowią emigranci pochodzenia włoskiego
  • 10% polskiego
  • 5% niemieckiego
  • 20% portugalskiego i innego

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]