Przejdź do zawartości

Nowy Świat (The Polish Morning World)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nowy Świat
The Polish Morning World
Ilustracja
Nagłówek dziennika polonijnego Nowy Świat
Częstotliwość

dziennik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

Spółka Wydawnicza „Nowy Swiat” (1922–1954)
Nowy Świat Publishing Corporation (1955–1971)

Tematyka

polityczno-społeczna

Pierwszy numer

1920

Ostatni numer

15 stycznia 1971

Liczba stron

4–24

Nowy Światdziennik polonijny założony w Nowym Jorku w 1919, a zamknięty 16 stycznia 1971.

Czasopismo „Nowy Świat - The Polish Morning World” zostało założone w 1919 roku i od roku 1920 ukazywało się regularnie jako dziennik, także w soboty i niedziele[1]. Wśród jej założycieli i stałych członków redakcji w tym czasie byli m.in. Bronisław D. Kułakowski, Wacław Bojan-Błażewicz i Piotr Yolles. Długoletnimi współpracownikami byli też Tomasz Kozak i Tomasz Siemiradzki. W 1922 roku dołączył jako wydawca późniejszy współzałożyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Maksymilian Węgrzynek. W tym czasie było to jedyne czasopismo w języku polskim w metropolii nowojorskiej i innych stanach wschodniej części Stanów Zjednoczonych: w południowej części stanu Nowy Jork, New Jersey, wschodniej Pensylwanii i w innych stanach Nowej Anglii. „Nowy Świat” uważał się za spadkobiercę wychodzącego od 1886 r. „Tygodnika Powszechnego”[2], a wydanie „Nowego Świata” z 1920 roku nosi numer rocznika 23. Redaktorami Nowego Świata byli oprócz wymienionych powyżej także Władysław Borzęcki, Ignacy Morawski, Władysław Siuta i Tadeusz Siuta[1].

Redakcja zamieszczała wiele relacji prasowych z wydarzeń w Polsce i w Europie, jak również informacji o reakcji USA i innych krajów na to, co aktualnie działo się na Starym Kontynencie. Poza polityką, dyplomacją i ekonomią, czytelnik znajdował w gazecie sporo wiadomości dotyczącej nowojorskiej i amerykańskiej Polonii (głównie z Nowego Jorku, New Jersey, Filadelfii i okolic), a także polskich i polonijnych instytucji w USA. Zamieszczano także ogłoszenia oraz powieści drukowane w odcinkach. Reakcja współpracowała z wieloma pisarzami i poetami (głównie z Polski, m.in. z Wacławem Sieroszewskim, Juliuszem Kaden-Bandrowskim, Januszem Korczakiem, Ferdynandem Antonim Ossendowskim, Zuzanną Rabską); dział muzyczny i teatralny odtwarzał życie artystyczne dotyczące Polaków i Polonii w USA.

Pod koniec lat 60., po prawie pół wieku działania, sytuacja finansowa „Nowego Świata” zaczęła się pogarszać. W połowie 1970 roku podjęto decyzję o jego zamknięciu. Jednocześnie, dziennikarze i udziałowcy dziennika postanowili założyć „Nowy Dziennik”, który stał się kontynuatorem misji „Nowego Świata”.

[Nowy Świat] był jednym z tych dzienników polsko-amerykańskich, które towarzyszyły polskiej emigracji z kolejnych ich fal przy wchodzeniu w amerykańskie życie bez utraty świadomości polskiego pochodzenia

Bolesław Wierzbiański, „Część naszej historii - wspomnienie o Tadeuszu Sztyblu”,"Nowy Dziennik - Tydzień Polski”, Jersey City-New York, 21-22 (1976)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Donald E. Pienkos, Nowy Świat (New World), [w:] The Polish American Encyclopedia, James S. Pula gen. ed., Jefferson N.C., London : McFarland & Company, 2011, s. 331-332.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Powstanie „Nowego Dziennika. Polish Daily News”, „Studia Polonijne”, 21, Lublin 2000, s. 102, ISSN 0137-5210.
  2. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Powstanie „Nowego Dziennika. Polish Daily News”, „Studia Polonijne”, 21, Lublin 2000, s. 104, ISSN 0137-5210.