Przejdź do zawartości

Obrona powietrzna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Obrona powietrzna – część systemu obronnego państwa ukierunkowana na zapewnienie jego bezpieczeństwa w wymiarze powietrznym[1]. To działania bojowe i różnorodne przedsięwzięcia podejmowane przez państwo w celu odparcia napadu powietrznego nieprzyjaciela, załamania jego operacji powietrzno-kosmicznych, niedopuszczenia do zniszczenia najbardziej istotnych dla funkcjonowania państwa obiektów i ośrodków administracyjno–gospodarczych, osłony ludności i wojsk[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W ujęciu narodowym (polskim) obrona powietrzna zapewnia bezpieczeństwo powietrzne państwa poprzez niwelowanie zagrożeń niesionych z przestrzeni powietrznej do poziomu zapewniającego funkcjonowanie niepodległego państwa – w tym jego sił zbrojnych[3].

Według poglądów NATO jest to całokształt przedsięwzięć mających na celu skuteczną obronę ważnych obiektów polityczno-przemysłowych i militarnych, infrastruktury obronnej i wojsk przed rozpoznaniem i uderzeniami lotnictwa, bezpilotowych środków napadu powietrznego oraz rakiet balistycznych. Zakres przypisywany obronie powietrznej w krajach członkowskich jest różny: od bardzo wąskiego, według którego OP to tylko zwalczanie samolotów przeciwnika w powietrzu przez naziemne środki walki, do najszerszego obejmującego walkę ze wszystkimi środkami napadu powietrznego na lądzie i w przestrzeni powietrzno-kosmicznej przez wszystkie środki, które tą walkę mogą prowadzić[1].

Podział obrony powietrznej[edytuj | edytuj kod]

MiG-15 lotnictwa OPK

Obrona powietrzna dzieli się na[a]:

Obrona powietrzna obejmuje[2]:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Obydwa rodzaje obrony powietrznej różnią się między sobą charakterem osłanianych obiektów, środkami walki i taktyką działania. W początkowym okresie wojny są one ściśle powiązane w celu jak najlepszej osłony terytorium państwa i wojsk przed pierwszym i następnymi zmasowanymi uderzeniami środków napadu powietrznego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]