Przejdź do zawartości

Oophaga sylvatica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oophaga sylvatica
(Funkhouser, 1956)
Ilustracja
Dorosły samiec
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

drzewołazowate

Rodzaj

Oophaga

Gatunek

Oophaga sylvatica

Synonimy
  • Dendrobates histrionicus sylvaticus (Funkhouser, 1956)[1]
  • Dendrobates sylvaticus (Lötters, Glaw, Köhler & Castro, 1999)[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Oophaga sylvatica; zwycz. Diablito lub Rana Diablito[4] (hiszp. Diabełek, Diabelska żabka) – gatunek płaza bezogonowego z rodziny drzewołazowatych (Dendrobatidae). Występuje w Kolumbii i Ekwadorze. Skóra Oophaga sylvatica, podobnie jak u innych gatunków tej rodziny, zawiera wiele trujących alkaloidów[4].

Biogeografia, habitat i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek występuje powszechnie w południowo-zachodniej Kolumbii, ale zaniknął na większości obszaru Ekwadoru, gdzie jego zasięg ograniczony jest do północno-zachodniej części tego kraju. Na terenach obu krajów występuje na nizinach oraz w lasach deszczowych na pogórzach do wysokości 1000 m n.p.m. Może występować nawet na umiarkowanie zdegradowanych ekologicznie obszarach, w bardziej ich wilgotnych częściach[3]. Oophaga sylvatica jest żabą naziemną, składającą skrzek także na ziemi, a larwy po wykluciu są transportowane przez samice do małych zbiorników wodnych tworzonych w zakamarkach liści roślin z rodziny bromeliowatych[3].

Zagrożenie wyginięciem[edytuj | edytuj kod]

Mimo że obecnie gatunek ten występuje dość powszechnie, przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikowany jest jako gatunek bliski zagrożenia (NT), ponieważ niemal zaniknął w Ekwadorze. Głównymi zagrożeniami dla tej żaby jest wycinka lasów pod rozwój rolnictwa, nielegalne rolnictwo (w tym opryski nielegalnych plantacji), pozysk drewna, aktywność górnicza oraz osadnictwo. Gatunek występuje na kilku obszarach chronionych w Kolumbii. W Ekwadorze zasięg jego występowania pokrywa się w dużej części z rezerwatami ekologicznymi Cotacachi-Cayapas i Mache-Chindul. Kolumbijska ustawa z lipca 1985 roku zabrania pozyskiwania do celów hodowlanych (i innych) gatunków z rodzaju Dendrobates (do którego należał Oophaga sylvatica) z obszarów dzikich. Gatunek jest czasami przedmiotem handlu zwierzętami[3].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten został opisany w 1956 roku przez Johna W. Funkhousera jako Dendrobates histrionicus sylvaticus, czyli podgatunek drzewołaza wytwornego (obecnie noszącego nazwę Oophaga histrionica). Później bywał synonimizowany z D. histrionicus, ale w 1999 roku Lötters i inni uznali jego odrębność i podnieśli do rangi gatunku (jako Dendrobates sylvaticus). Autorzy ci prowizorycznie uznali za młodszy synonim tegoż gatunku podgatunek Dendrobates histrionicus confluens, także opisany w 1956 roku przez Funkhousera[2], ale obecnie jest on synonimizowany z Oophaga histrionica[5]. W 2006 roku po analizie filogenetycznej sekwencji DNA różnych żab z rodziny drzewołazowatych, wiele gatunków rodzaju Dendrobates, w tym Oophaga sylvatica, przeniesiono do innych rodzajów[6]. Sugeruje się także, że obecnie opisywany gatunek to zbiór opisów kilku gatunków, w tym prawdziwego Oophaga sylvatica występującego w Ekwadorze[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Funkhouser, J.W. New frogs from Ecuador and southwestern Colombia. „Zoologica”. 41, s. 73–80, 1956. 
  2. a b c Lötters, S., Glaw, F., Kohler, J. & Castro, F. On the geographic variation of the advertisement call of Dendrobates histrionicus Berthold, 1845 and related forms from north-western South America (Anura: Dendrobatidae). „Herpetozoa”. 12 (1–2), s. 23–38, 1999. 
  3. a b c d Oophaga sylvatica, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b Issue Image. „PLoS Biology”. 7 (3), marzec 2009. DOI: 10.1371/image.pbio.v07.i03. (ang.). 
  5. Darrel R. Frost, Oophaga histrionica (Berthold, 1845), [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-06-03] (ang.).
  6. Grant, T., Frost, D.R., Caldwell, J.P., Gagliardo, R., Haddad, C.F.B., Kok, P.J.R., Means, D.B., Noonan, B.P., Schargel, W.E., Wheeler, W.C. Phylogenetic systematics of dart-poison frogs and their relatives (Amphibia: Athesphatanura: Dendrobatidae). „Bulletin of the American Museum of Natural History”. 299, s. 1–262, 2006.