Paperman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paperman
Gatunek

krótkometrażowy, animowany

Rok produkcji

2012

Data premiery

2 listopada 2012

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

7 min

Reżyseria

John Kahrs

Scenariusz

Clio Chiang, Kendelle Hoyer

Muzyka

Christophe Beck

Produkcja

Kristina Reed, John Lasseter (producent wykonawczy)

Wytwórnia

Walt Disney Pictures

Dystrybucja

Walt Disney Pictures

Nagrody
Oscar 2013 za najlepszy krótkometrażowy film animowany
Strona internetowa

Papermanamerykański, czarno-biały, film wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios i wyreżyserowany przez Johna Kahrsa. Produkcja ma charakter krótkometrażowy i łączy tradycyjną animację z animacją komputerową. W 2013 r., film zdobył zarówno Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany podczas 85. ceremonii wręczenia Oscarów, jak i Annie Award za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Urzędnik George stoi na peronie dworca kolejowego, trzymając teczkę, gdy zostaje trafiony przez kawałek latającego papieru. Papier ściga Meg, która straciła go w wyniku podmuch wiatru wywołanego przez przejeżdżającego pociągu. To samo dzieje się z mężczyzną, gdy kolejny podmuch wiatru z innego pociągu wyciąga kartkę papieru z jego teczki i wydmuchuje na twarzy kobiety. Pozostawia to czerwony znak szminki na papierze, ku uciesze kobiety. George'a również rozbawia ślad szminki i zdaje się być oczarowanym Meg, jednak w tym momencie ta wsiada już do wagonu pociągu i odjeżdża. Mężczyzna przychodzi do pracy przygnębiony, patrząc dalej na ślad szminki pozostawiony na formularzu. Wyglądając przez okno ze zdumieniem dostrzega tą samą kobietę w wieżowcu po drugiej stronie ulicy, siedzącą w biurze przy otwartym oknie. Po nieudanej próbie zwrócenia jej uwagi machaniem rąk, George zaczyna składać samoloty ze stosu papierów na biurku, rzucając nimi w kierunku jej okna. Niestety, jego starania zdają się bezowocne, a papierowe samoloty z różnych przyczyn nie dolatują do okna Meg. W desperacji, po wykorzystaniu wszystkich arkuszy papieru na biurku, używa w ostatnim akcie rozpaczy kawałka papieru z peronu, na którym Meg pozostawiła ślad szminki. Niestety, w momencie kiedy George przymierza się do rzutu samolotem, ten wylatuje mu z ręki zdmuchnięty przez nagły powiew wiatru. W tym momencie Meg opuszcza swoje biuro, a mężczyzna zobaczywszy to, porzuca swoją pracę i wybiega z budynku, z nadzieją spotkania. Niestety kobiety nie ma już na ulicy. Rozgniewany podnosi samolot złożony z formularza oznaczonego szminką i rzuca nim w kierunku nieba. Samolot leci przez miasto, aż opada w ciemnym zaułku, gdzie leżą też inne papierowe samoloty, które ożywają i zaczynają się mieszać i latać nad ziemią. Samolot ze szminką odnajduje George'a, a chmura pozostałych papierowych samolotów pcha go w kierunku stacji kolejowej, gdzie następnie wpycha do pociągu. W tym samym czasie samolot oznaczony szminką odnajduje Meg, która biegnąc za nim, wsiada do pociągu. Oboje spotykają się na stacji kolejowej, gdzie zatrzymują się ich pociągi.

Ceremonia wręczenia Oscarów[edytuj | edytuj kod]

Podczas gali Oscarów, producentka filmu Christina Reed, w przypływie radości zaczęła puszczać z antresoli na widownię papierowe samolociki, co było jawnym nawiązaniem do fabuły filmu. Mimo wszystko reagowała ochrona, która jak donosił później Hollywood Reporter, wyprosiła ją z sali. Sprawa została szybko wyjaśniona i producentka nagrodzonej animacji po 10 minutach wróciła na miejsce[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]