Parafia św. Jana Chrzciciela w Bijsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Świętego Jana Chrzciciela
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Rosja

Kraj

 Ałtajski

Siedziba

Bijsk

Adres

Bijsk

Data powołania

1998

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

nowosybirska

Dekanat

ałtajski

Kościół

św. Jana Chrzciciela w Bijsku

Proboszcz

ks. Andrzej Obuchowski

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca

Położenie na mapie Kraju Ałtajskiego
Mapa konturowa Kraju Ałtajskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia52°31′34,4″N 85°14′23,8″E/52,526222 85,239944

Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Bijskuparafia rzymskokatolicka w Bijsku. Należy do Dekanatu ałtajskiego diecezji nowosybirskiej. Została utworzona w 1997 roku z terytorium parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Barnaule.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy ślad o katolickim kapłanie pochodzi z 1847 roku. Wówczas ksiądz P. Sziszko otworzył w Bijsku szkołę powszechną dla dzieci, którą wkrótce zamknięto. W 1905 roku postanowiono zbudować kościół, który został zburzony w 1937 roku. Z zachowanego w Sankt Petersburgu dokumentu wynika, że "70 rodzin polskiego pochodzenia postanowiło wybudować kościół ze środków własnych". Stał on na terenie starego cmentarza. Do Bijska dojeżdżał kapłan z Barnaułu, gdzie było większe skupisko katolickie. Przez jakiś czas posługę duszpasterską pełnił ks. Antoni Żukowski, rozstrzelany 12 października 1937 w Nowosybirsku.

Od 1993 roku do Bijska zaczął przyjeżdżać ks. Andrzej Graczyk z parafii Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku, a potem ks. Roman Cały z parafii w Barnaule, którzy zebrali grupę katolików.17 kwietnia 1997 roku zarejestrowano parafię (przerejestrowano 2 sierpnia 1999 roku), a w 1998 roku została ona erygowana kanonicznie. Pierwszym proboszczem parafii w latach 1997-2016 był ks. Andrzej Obuchowski. W 1999 roku zakupiono duży dom na cele kaplicy. W 2007 roku parafia została siedzibą Dekanatu ałtajskiego. W 2008 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła. Kościół św. Jana Chrzciciela poświęcony został 2 sierpnia 2014 roku przez biskupa Nowosybirska Josepha Wertha.

Grób Polaków zesłanych na Ałtaj oraz Władysława Jaruzelskiego-ojca Wojciecha, jeden z wielu, którymi opiekuje się parafia

Obszar parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia obejmuje powierzchnię 130 tys. km². Jest to część Ałtajskiego Kraju ze stolicą w Bijsku, gdzie znajduje się siedziba parafii i Republika Ałtaj. Parafia posiada cztery filie, do których kapłan dojeżdża raz w miesiącu.

Pierwsza kaplica parafii od 1999 roku, obecnie dom zakonny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]