Parafia św. Spirydona w Seattle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Spirydona
St. Spiridon Orthodox Parish
Ilustracja
Sobór parafialny
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Waszyngton

Siedziba

Seattle

Adres

1310 Harrison Street, Seattle, WA 98109

Data powołania

1895

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Prawosławny w Ameryce

Diecezja

Zachodu

Dekanat

północno-zachodniego Pacyfiku

Sobór

św. Spirydona

Proboszcz

ks. Yuri Maev[1]

Wezwanie

św. Spirydona

Wspomnienie liturgiczne

12 grudnia

Położenie na mapie Waszyngtonu
Mapa konturowa Waszyngtonu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Spirydona”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Spirydona”
Ziemia47°37′19,5″N 122°19′48,1″W/47,622083 -122,330028
Strona internetowa

Parafia św. Spirydonaprawosławna parafia w Seattle, w dekanacie północno-zachodniego Pacyfiku diecezji Zachodu Kościoła Prawosławnego w Ameryce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Członkami wspólnoty prawosławnej w Seattle, uformowanej w toku XIX wieku, byli emigranci z Grecji, Rosji i Serbii. Stała parafia na jej potrzeby została powołana z inicjatywy archimandryty Sebastiana (Dabovića), prowadzącego działalność misyjną na terytorium Stanów Zjednoczonych. 19 listopada 1895 w nowo powstałej cerkwi parafialnej, wzniesionej przez wiernych, po raz pierwszy została odprawiona Święta Liturgia. Parafia liczyła wówczas ok. 100 osób, w większości Greków. Liczba ta stale wzrastała i w 1915, gdy w Seattle żyło już ok. 2 tys. prawosławnych, część Greków powołała odrębną parafię św. Dymitra Sołuńskiego.

W latach po rewolucji październikowej do Seattle dotarła kolejna grupa emigrantów, tym razem z Rosji. Wkrótce później w parafii doszło do podziału na zwolenników ruchu Żywej Cerkwi oraz patriarchy Tichona. Ta pierwsza grupa, chociaż mniej liczna, sądownie przejęła dotychczasową cerkiew. W 1932 pozostała część parafian uzyskała prawo do korzystania z kaplicy przy katedrze św. Marka. W 1935 grupa ta ponownie się podzieliła, powołując do życia nową parafię św. Mikołaja. W 1941 ukończono budowę nowej cerkwi parafialnej, która otrzymała status soboru. Obiekt ten, w odróżnieniu od wcześniejszej świątyni w zaadaptowanym budynku mieszkalnym, został wzniesiony w stylu cerkwi północnej Rosji. Po II wojnie światowej, z inicjatywy kolejnej fali emigrantów z Rosji przybywających do Seattle przy soborze wzniesiono plebanię i budynek szkoły niedzielnej.

Parafia w Seattle, początkowo złożona głównie z osób pochodzenia greckiego, obecnie zrzesza przede wszystkim Amerykanów pochodzenia rosyjskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]