Parafia Przemienienia Pańskiego w Sylwanowcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Przemienienia Pańskiego w Sylwanowcach
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Białoruś

Siedziba

Sylwanowce

Data powołania

1795

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

grodzieńska

Dekanat

Sopoćkinie

kościół

Przemienienia Pańskiego w Sylwanowcach

Nadzór

oblaci

Proboszcz

o. Kazimierz Jędrzejczak OMI[1]

Wezwanie

Przemienienie Pańskie

Wspomnienie liturgiczne

6 sierpnia

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Przemienienia Pańskiego w Sylwanowcach”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Przemienienia Pańskiego w Sylwanowcach”
Ziemia53°49′05,8″N 23°46′45,9″E/53,818278 23,779417

Parafia Przemienienia Pańskiego w Sylwanowcach – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Sylwanowcach, w diecezji grodzieńskiej, w dekanacie Sopoćkinie, na Białorusi. Parafię prowadzą oblaci.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Sylwanowcach erygowana została w 1795 dzięki staraniom podczaszego grodzieńskiego Jana Moroza, wspierającego podział istniejącej parafii Hoża Sylwanowce i wydzielenie nowej w swej wsi dziedzicznej[2]. Wcześniej we wsi istniała kaplica filialna parafii w Hoży. Po pożarze drewnianego kościoła, wzniesiono nowy, murowany w 1840 (prace zakończono w 1867). Oprócz kościoła parafialnego w Sylwanowcach, parafia posiadała również kościół filialny w Teolinie (powiat augustowski, gubernia suwalska)[3]. W 1901 w Sylwanowcach swoją mszę prymicyjną odprawił ks. Romuald Jałbrzykowski. Od 28 października 1925 parafia należała do nowo powołanej diecezji łomżyńskiej.

Po II wojnie światowej Sylwanowce znalazły się w Związku Sowieckim. Parafia nie posiadała kapłana, jednak wierni obronili kościół przed zamknięciem. Do Sylwanowiec dojeżdżał ksiądz z Adamowicz. Gdy nie było to możliwe wierni sami odprawiali nabożeństwa, kładąc ornat na ołtarzu. Od upadku ZSRS parafia funkcjonuje normalnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]