Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mozyrzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mozyrzu
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Białoruś

Siedziba

Mozyrz

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

pińska

Dekanat

mozyrski

kościół

św. Michała Archanioła w Mozyrzu

Wezwanie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, św. Archanioł Michał

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia, 29 września

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mozyrzu”
Ziemia52°01′39,4″N 29°18′26,3″E/52,027611 29,307306

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mozyrzu – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w diecezji pińskiej, w dekanacie mozyrskim, na Białorusi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1645 do miasta sprowadzono bernardynów, dla których wzniesiono kościół i klasztor pw. św. Michała Archanioła. Po skasowaniu przez władze carskie klasztoru w 1839, świątynia pobernardyńska została kościołem farnym w Mozyrzu. W 1865 w ramach represji po powstaniu styczniowym została ona przejęta przez Cerkiew, której służy do dziś[1]. Następnie kościołem parafialnym była drewniana świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ufundowana w 1616. W latach 80. XIX w. parafia liczyła 5202 wiernych i oprócz mozyrskiej świątyni liczyła 6 kaplic filialnych w okolicznych miejscowościach[2].

W podmiejskiej Kimbarówce (obecnie część Mozyrza) znajdował się klasztor cystersów ufundowany w 1711. Kościół był bogato uposażony przez królów polski Augusta II i Augusta III. W 1744 założono tu klasztor cystersek i wymurowano kościół[3].

Klasztory cysterskie zostały zamknięte w czasach carskich. W klasztorze cystersów za cara mieściła się fabryka zapałek, a w okresie komunizmu fabryka mebli. Komuniści zabudowali magazynami przyklasztorny cmentarz. W 2010 kompleks poklasztorny zakupił lokalny przedsiębiorca Alaksandr Baranou, który postanowił odnowić kościół, a w budynkach dawnego klasztoru ufundować centrum kulturalne[4].

W 1885 r. klasztor cystersek zajęły mniszki prawosławne, a kościół przekształcono w cerkiew. W czasach radzieckich świątynię zaadaptowano do celów świeckich. Po II wojnie światowej w kościele umieszczono sierociniec, a następnie szkołę muzyczną. W budynku klasztoru urządzono internat, od lat osiemdziesiątych działał tu ośrodek wioślarski. W 1990 roku kościół wraz z klasztorem zwrócono katolikom. Przybyły z Polski ks. Józef Dziekoński rozpoczął odbudowę i remont zdewastowanej świątyni. W 1995 roku kościół został na nowo wyświęcony przez kardynała Kazimierza Świątka[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cerkiew i klasztor Św. Michała Archanioła (kościół i klasztor bernardynów). Radzima. [dostęp 2019-08-28]. (pol.).
  2. Mozyrz, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VI: Malczyce – Netreba, Warszawa 1885, s. 754.
  3. Kimbarówka, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IV: Kęs – Kutno, Warszawa 1883, s. 98.
  4. Biznesmen z Mozyrza tworzy „Dolinę Aniołów”. dzieje.pl. [dostęp 2019-08-28]. (pol.).
  5. K. Shastouski, Kościół Św. Michała Archanioła i klasztor cystersek | miasto Mozyrz obwód homelski [online], www.radzima.org [dostęp 2021-03-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]