Parafia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Astrachaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Astrachaniu
Państwo

 Rosja

Obwód

 astrachański

Siedziba

Astrachań

Adres

г. Астрахань, ул. Победы 3
kościół: г. Астрахань, ул. Бабушкина 81

Data powołania

ok. 1610

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

św. Klemensa w Saratowie

dekanat

astrachański

kościół

kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Astrachaniu

Nadzór

franciszkanie konwentualni

Wezwanie

Zaśnięcie Bogurodzicy

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Astrachania
Mapa konturowa Astrachania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Astrachaniu”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Astrachaniu”
Położenie na mapie obwodu astrachańskiego
Mapa konturowa obwodu astrachańskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Astrachaniu”
Ziemia46°20′45,2″N 48°03′03,9″E/46,345889 48,051083
Strona internetowa

Parafia Zaśnięcia (Wniebowzięcia) Najświętszej Maryi Panny w Astrachaniu – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Astrachaniu, w diecezji św. Klemensa w Saratowie w dekanacie astrachańskim. Parafię prowadzą franciszkanie konwentualni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia powstała około 1610 roku, co czyni ją jedną z najstarszych parafii katolickich w Rosji. Pierwsi parafianie przybyli do miasta z Armenii, uchodząc przed prześladowaniami osmańskimi. Obecny kościół fundacji włoskich kapucynów powstał w 1762 roku. Parafię prowadzili kapucyni, franciszkanie, jezuici i księża diecezjalni z różnych krajów Europy.

Kościół został zamknięty, a następnie wraz z cmentarzem zniszczony i rozgrabiony przez komunistów po rewolucji październikowej. W kolejnych latach służył jako skład, sklep, stolarnia i muzeum. Po upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zwrócony katolikom i wyremontowany. W latach 1992 - 2000 proboszczem był ks. Krzysztof Niemyjski, który w 2000 został otruty. W 2001 parafia została powierzona polskim franciszkanom konwentualnym. Później misja franciszkańska przeszła do Kustodii św. Franciszka w Moskwie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]