Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie
Ilustracja
W parku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koszalin

Powierzchnia

7,51 ha

Data założenia

po 1945

Położenie na mapie Koszalina
Mapa konturowa Koszalina, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie”
Ziemia54°11′43,3″N 16°11′19,6″E/54,195361 16,188778
Aleja Dębów Pamięci w parku

Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie – park położony w Koszalinie pomiędzy ulicami: Tadeusza Kościuszki, Młyńską i Al. Monte Cassino. Posiada powierzchnię 7,51 ha. Do połowy lat 60. XX wieku teren ten był Starym Cmentarzem, który zamknięto dla pochówków w 1926 r.

Opis i położenie[edytuj | edytuj kod]

Używana powszechnie nazwa nie jest nazwą oficjalną, mimo to stosuje się ją zarówno w dokumentacji jak i w określaniu topografii miasta. W środkowej części parku znajduje się budynek Koszalińskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela (dawniej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej), którego budowę w 1973 poprzedziła wycinka części zadrzewienia. Przed biblioteką znajduje się Plac Polonii z odsłoniętym w 1976 pomnikiem Więzi Polonii z Macierzą projektu Romualda Grodzkiego.

Na terenie parku rośnie wiele potężnych, wiekowych drzew, część z nich została posadzona w czasach, gdy teren ten był nekropolią. Pięć z nich zostało uznanych za pomniki przyrody. Do grupy tej należą: lipa drobnolistna o obwodzie ok. 420 cm, jesiony wyniosłe o obwodach 300, 340 i 400 cm oraz dąb szypułkowy, którego obwód wynosi 470 cm. Badania dendrologiczne wykazały, że 470 drzew rosnących w parku posiada obwody pni powyżej 60 cm. Do spotykanych gatunków należy zaliczyć: buki zwyczajne, brzozy brodawkowate, choiny kanadyjskie, dęby szypułkowe, graby pospolite, jesiony wyniosłe, kasztanowce zwyczajne, klony, lipy drobnolistne, lipy szerokolistne, orzechy włoskie, platany klonolistne, świerki kłujące, wiązy górskie odm. horyzontalna.

Od 13 czerwca 1983 Park im. Tadeusza Kościuszki jest wpisany do rejestru zabytków pod nr 1173.

Inne pomniki znajdujące się w parku:

W późniejszym czasie posadzono dęby dedykowane Janowi Pawłowi II oraz ks. kard. Ignacemu Jeżowi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]