Pasmo Szpilówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pasmo Szpilówki, widok z Rajbrotu
Pasmo Szpilówki
Pasmo Szpilówki, widok z Iwkowej

Pasmo Szpilówki – mające równoleżnikowy przebieg pasmo wzniesień na Pogórzu Wiśnickim. Oddziela ono dolinę Uszwicy opływającej go od zachodu i północy od położonej po jego południowej stronie doliny Beli (dopływ Białki)[1]. Jest to jedno z najwyższych pasm wzniesień na Pogórzu Wiśnickim i kolejno w kierunku od zachodu na wschód znajdują się w nim[2]:

Po północnej stronie pasma znajdują się krótkie grzbiety, w których wyróżniono dwa szczyty: Duchowa Górka (399 m) i Ostra Góra (373 m)[2]. Na zachodnim końcu pasmo Szpilówki sąsiaduje z najwyższym wzniesieniem Pogórza Wiśnickiego – Rogozową (531 m), która tworzy grzbiet odchodzący od Pasma Szpilówki w południowym kierunku. Na wschodnim końcu Pasmo Szpilówki opada na przełęcz oddzielająca go od rozczłonkowanej wierzchowiny ze szczytem Machulec (480 m). Przez przełęcz tę przechodzi lokalna droga z Iwkowej do Tymowej[2].

Pasmo Szpilówki wznosi się nad miejscowościami: Rajbrot, Lipnica Murowana, Lipnica Dolna, Tymowa i Iwkowa[1]. Jest zalesione, szczególnie jego północne stoki. Na południowych stokach dość wysoko podchodzą pola uprawne miejscowości Iwkowa, a na zachodnich Rajbrotu. Przez grzbiet pasma prowadzi szlak turystyczny, a także granica Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego (należą do niego północne stoki Pasma Szpilówki). Na grzbiecie i północnych stokach Bukowca znajduje się rezerwat przyrody Bukowiec, zaś na południowych stokach pustelnia św. Urbana[2].

W 2018 roku na szczycie Szpilówki wybudowano wieżę widokową na Szpilówce, której platforma widokowa znajduje się na wysokości 28,7 m (ponad koronami drzew)[3].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony – z Rajbrotu przez Dominiczną Górę, Piekarską Górę, Szpilówkę, Bukowiec i Machulec do Czchowa.
– ścieżka dydaktyczna od nowego kościoła w Iwkowej obok Pustelni św. Urbana na Bukowiec
– ścieżka dydaktyczna od bacówki Biały Jeleń na Piekarską Górę

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Wyspowy 1:50 000 Mapa turystyczna, Kraków: 2006, ISBN 83-89165-86-4
  2. a b c d Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-07-29].
  3. Gmina Iwkowa [online] [dostęp 2019-07-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

„Rubieżami Pogórza Wiśnickiego” – opis szlaku zielonego