Pichinia disticha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pichinia disticha
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

żabieńcowce

Rodzina

obrazkowate

Podrodzina

Aroideae

Plemię

Schismatoglottideae
Nakai

Rodzaj

Pichinia
S.Y. Wong & P.C. Boyce

Gatunek

Pichinia disticha

Nazwa systematyczna
Pichinia disticha S.Y. Wong & P.C. Boyce
Gard. Bull. Singapore 61 (2): 297-304 (2010)

Pichinia disticha S.Y. Wong & P.C. Boyce – gatunek rośliny, mezofitycznego litofitu, z monotypowego rodzaju Pichinia, endemiczny dla miejscowości Pichin w stanie Sarawak na wyspie Borneo w Malezji. Zasiedla skały wapienne w wiecznie wilgotnych (perhumid) i wiecznie zielonych lasach tropikalnych na wysokości od 100 do 250 m n.p.m. Nazwa naukowa pochodzi od miejscowości Pichin w Sarawaku, w pobliżu której znajdują się jedyne znane (i typowe) stanowiska tego gatunku; distichus w języku łacińskim oznacza „dwurzędowy” i odnosi się do układu liści rośliny tego gatunku.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Zwarta roślina zielna o wysokości do 40 cm.
Łodyga
Płożąca do wzniesionej, o długości do 10 cm i szerokości do 2 cm.
Liście
Wiele dwurzędowo ułożonych liści. Każdy organ składa się z długo utrzymującego się liścienia, liścia młodocianego o długości do 7 cm i pojedynczego liścia asymilacyjnego. Ogonek półokrągły, owłosiony, o wysokości do 12 cm i średnicy do 1 cm. Pochwa ogonka, z długo utrzymującym się języczkiem, o długości do 1 cm. Blaszka liścia asymilacyjnego matowa, oliwkowo-zielona (odosiowo szaro-niebiesko-zielona), podłużno-lancetowata, o rozmiarach do 25×9 cm i strukturze papieru. Nasada jajowata do klinowatej, szczyt zaostrzony, z krótkim, rurkowatym, brązowym i szybko odpadającym kończykiem o długości do 2 mm. Żyłki pierwszorzędowe pierzaste, do 11 po każdej stronie blaszki. Odosiowo widoczne, zanikają przyosiowo. Żyłki drugorzędowe pierzaste, położone równolegle do pierwszorzędowych. Żyłki trzeciorzędowe niewyraźne.
Kwiaty
Pojedynczy, wzniesiony kwiatostan typu kolbowatego pseudancjum. Szypułka cylindryczna i lekko zwężająca się (terete), o wysokości do 8 cm. Pochwa o długości do 8 cm, zwężona między dolną i górną częścią. W dolnej części zielona z ciemnymi podłużnymi żyłkami o długości do 3 cm, zgięta u nasady, tworzy trójkątną komorę, która otwiera się w okresie kwitnienia kwiatów żeńskich i zamyka przed okresem kwitnienia kwiatów męskich. Górna część pochwy szeroko trójkątna, o wymiarach około 5×3 cm, biała. Kolba dłuższa lub równa długości pochwy, o wymiarach około 7 cm × 8 mm. Najniżej położony obszar kwiatów żeńskich cylindryczny, o długości około 3 cm. Zalążnie eliptyczno-cylindryczne, jasnozielone. Znamię słupka przewyższające zalążnie, przeświecające, białe. Obszar żeńskich kwiatów płonych dłuższy od kwiatów płodnych, jasnopomarańczowy, przechodzi w biało-żółte prątniczki. Obszar kwiatów męskich krótki, o długości około 1 cm. Pręciki dwupylnikowe, nieregularne, gęsto ułożone, biało-żółte, o średnicy około 2 mm. Wyrostek kolby o długości około 1,5 cm, spiczasto-stożkowy, pokryty jasnymi, biało-żółtymi prątniczkami.
Owoce
Pochwa owocostanu wąsko dzwonkowata. Jagody gęsto ułożone, podłużno-kuliste. Nasiona eliptyczne, podłużnie słabo bruzdkowane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-02-20] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sin Yeng Wong i Peter C. Boyce. Studies on Schismatoglottideae (Araceae) of Borneo X. Pichinia, a New Genus from Sarawak, Malaysian Borneo. „Gardens’ Bulletin Singapore”. 61 (2), s. 297–304, 2010.