Przejdź do zawartości

Piotr Sikora (muzyk ludowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Piotr Sikora (ur. 1934 r. w Janowie k/ Przysuchy[1]) – skrzypek ludowy, bębnista, twórca instrumentów muzycznych. Laureat Nagrody Kolberga (2022)[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie grał na bębenku obręczowym. Na skrzypcach zaczął grać, gdy miał 12 lat. Uczył się przez naśladownictwo muzykantów, m.in. Lucjana Kwietnia i Józefa Lewandowskiego. W młodości grywał na weselach i wiejskich zabawach. Występował z różnymi muzykami, spośród których wymienia Andrzeja Fiurkiewicza, Jacka Bursę, Józefa Morawskiego i braci Wiórkiewiczów, Józefa Lewandowskiego z Brogowej[3].

Równocześnie z grą na instrumentach zajął się ich wytwarzaniem. Pierwsze swoje dziecięce skrzypce zrobił z deski i drutu. Drugie skrzypce kupiła mu matka od muzykanta Mariana Balcerka z Janowa.

W dorosłym życiu Piotr Sikora pracował we własnym gospodarstwie, był także piekarzem, robotnikiem leśnym, formierzem w odlewni w Przysusze oraz stolarzem.

Jako budowniczy instrumentów i muzyk jest samoukiem. Samodzielnie opanował technikę budowy instrumentów, opracowywał własne sposoby obróbki materiałów i pomysły na wykonanie i łączenie elementów. Własnoręcznie wykonuje modele i formy do instrumentów, które wykorzystuje później do ich budowy.

Ma w swoim dorobku twórcy instrumentów mandolinę, skrzypce, basy, bębenki obręczowe, barabany, a także futerały do skrzypiec w dawnym stylu.

W 2012 roku jako mistrz wraz z uczniem Michałem Maziarzem realizował projekt „Budowa basów radomskich” Szkoły Mistrzów Budowy Ludowych Instrumentów Muzycznych organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca[3]. Bierze udział w spotkaniach, warsztatach i pokazach budowy instrumentów[4][1].

Piotr Sikora wielokrotnie uczestniczył w Targowisku Instrumentów w Warszawie podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata[5]. Za budowę bębenka obręczowego otrzymał nagrodę w Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu[6]. Dwa egzemplarze instrumentów z pracowni Piotra Sikory znajdują się w zbiorach Muzeum Ludowych Instrumentów w Szydłowcu (bębenek, baraban). Jako mistrz prowadził w 2017 roku w muzeum w Szydłowcu warsztaty „Skrzypce dłubane i klejone” wraz z mistrzem Zbigniewem Butrynem z Janowa Lubelskiego dla grupy uczniów klasy stolarskiej Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego[7].

Jako muzyk występował wraz ze skrzypkiem Stanisławem Lewandowskim z Brogowej podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą oraz w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w Maciejowicach. W 2015 roku w konkursie „Powiślaki” w kapeli z Katarzyną Zedel i Joanną Sternik zdobył III miejsce w kategorii kapel ludowych[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b BĘBENEK obręczowy z Piotrem Sikorą | Wszystkie Mazurki Świata [online] [dostęp 2022-07-22] (pol.).
  2. Nagroda im. Oskara Kolberga, Edycja 2022 [online], www.nagrodakolberg.pl [dostęp 2022-07-22].
  3. a b Piotr Sikora | Mazowiecki Szlak Tradycji [online], Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie; Departament Kultury, Promocji i Turystyki [dostęp 2022-07-22].
  4. Piotr Sikora. Wiejski lutnik na warsztacie | KulturaLudowa.pl [online] [dostęp 2022-07-22] (pol.).
  5. Piotr Sikora [online], Targowisko instrumentów, 20 listopada 2014 [dostęp 2022-07-22] (pol.).
  6. IDcom.pl, Rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. [online], szydlowiecpowiat.pl [dostęp 2022-07-22] (pol.).
  7. Szydłowieccy „lutnicy” – skrzypce zagrały [online], Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, 14 czerwca 2017 [dostęp 2022-07-22] (pol.).
  8. Powiślaki 2015 (informacja o konkursie i nagrody) [online], 9 czerwca 2015 (pol.), pdf.