Poezja ziemiańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Poezja ziemiańska – nurt w poezji polskiej XVI i XVII wieku, charakteryzujący się pochwałą życia ziemiańskiego, przeciwstawianego życiu dworskiemu[1][2], miejskiemu, żołnierskiemu itp.[2] Poezja ziemiańska wzorowana była głównie na Epodzie II Horacego (inc. Beatus ille, qui procul negotiis)[3][4]. Wśród stałych nawiązań do tego utworu znajdują się motywy widoku na powracające bydło, żony-gospodyni oraz odpoczynku w cieniu drzew[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wzrost znaczenia ziemiaństwa miał wpływ na rozwój literatury w języku polskim[6]. Początkowo literatura ziemiańska pisana była prozą[7]. Stanisław Kot datował poezję ziemiańską od powstania anonimowej Pieśni (inc. Spokojny kąt komu Bóg dał i myśl spokojną)[8] napisanej prawdopodobnie między 1548 a 1555[9]. Pieśń oparta została na Epodzie II, podobnie jak późniejsze parafrazy utworu Horacego, m.in. Panna XII z Pieśni świętojańska o Sobótce Jana Kochanowskiego[10], którego Stanisław Windakiewicz uznał za twórcę poezji ziemiańskiej[11].

Poezja tworzona była przez właścicieli ziemskich jako twórcza rozrywka[12]. Jacek Ojrzyński i Andrzej Stroynowski podawali w wątpliwość podzielanie ideałów poezji ziemiańskiej przez polską szlachtę[13].

Obok liryków wzorowanych, na twórczości Kochanowskiego, m.in. Wieśniaku Andrzeja Zbylitowskiego (zdaniem Widankiewicza[14])[5][15][16] czy Zabawach orackich Stanisława Słupskiego[5], bezpośrednio do Horacego nawiązywały utwory takie jak Żywot ziemiański Stanisława Mińskiego, Pieśń ad imitationem Horatiuszowej ody: „Beatus ille, qui procul negotiis” Daniela Naborowskiego, Ode Horatiana Samuela Twardowskiego, Żywot ziemiański Jana Libickiego[10] oraz Prawdziwa szczęśliwość Wespazjana Kochowskiego[17].

Nurt ziemiański rozwinął się w epoce baroku, wyrażając sarmackie niepokoje związane z obcymi najazdami oraz obawy o ograniczenie wolności szlacheckiej[18] ugruntowanej w okresie powstawiania pierwszych utworów tego nurtu[9]. Te obawy miały szczególne znaczenie w kontekście wzrostu wpływów magnaterii[19].

Do ideałów poetów ziemiańskich nawiązał Adam Mickiewicz w swoim debiutanckich wierszu Zima miejska[20].

Badania literackie[edytuj | edytuj kod]

Poezja ziemiańska określana była przez literaturoznawców jako element ideologii polskiej szlachty, ujmowana jako wyidealizowana pochwała życia na wsi[2]. Interpretowana była również, w kontekście pokrewieństwa z sielanką, jako nawiązanie do tradycji antycznych, w tym mitu arkadyjskiego. Jednocześnie zwracana była uwaga na jej związki z obrazem świata epoki renesansu[21].

Anna Krzewińska postulowała uznanie pieśni ziemiańskiej za osobnego gatunku literatury staropolskiej[22]. Windakiewicz określił mianem poezji ziemiańskiej całość poezji staropolskiej, która w jego ocenie oparta została na „idei ziemiańskiej”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]