Polenjournal.de

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

PolenJournal.de – portal informacyjny oraz cyfrowy kwartalnik o tej samej nazwie wydawany w Polsce w języku niemieckim. Misją tego medium jest przybliżanie czytelnikom Polski od strony gospodarczej, kulturowej oraz turystycznej.

Portal PolenJournal.de[edytuj | edytuj kod]

Serwis internetowy www.polenjournal.de zadebiutował w sieci w grudniu 2014 roku. Od pięciu lat jego strukturę tworzą niezmiennie takie działy tematyczne jak porady, opinie, gospodarka, polityka, sport, nauka i technologie, kultura i lifestyle oraz turystyka. W miarę upływu czasu pojawiły się również działy e-paper, sklep oraz ogłoszenia drobne. Na łamach portalu są publikowane także teksty z wydania cyfrowego (po tym jak się ukaże).

Portal jest odwiedzany średnio przez 12 000 użytkowników miesięcznie[1].

Serwis PolenJournal.de jest od początku swojego istnienia w pełni darmowy i oferuje nieograniczony dostęp do treści na nim zamieszczanych.

Kwartalnik PolenJournal.de[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wydanie[2] – wtedy jeszcze w formie papierowego miesięcznika – ukazało się 16 grudnia 2016 roku jako zbiór wybranych artykułów opublikowanych wcześniej na portalu. Ostatni drukowany numer miesięcznika ukazał się w styczniu 2018 roku. Od kwietnia 2018 roku czasopismo PolenJournal.de jest wydawane jako kwartalnik w formie cyfrowej. Wydanie oznaczone numerem 4/2018 było pierwszym[3], które nie zawierało wcześniej opublikowanych tekstów na portalu. Na objętość kwartalnika składały się w 2018 roku średnio 124 strony.

Każde kolejne wydanie jest dostępne zarówno do czytania, jak i ściągania z poziomu strony PolenJournal.de[4] oraz poprzez portal issuu.com[5].

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Początkowo strona miała charakter finansowo-ekonomiczny. Z upływem lat profil serwisu ewoluował. Obecnie w skład treści zamieszczanych na stronie wchodzą wszystkie szeroko pojęte tematy związane z Polską.

Publikacje zamieszczane zarówno w serwisie, jak i w kwartalniku można przyporządkować informacyjnym oraz publicystycznym gatunkom dziennikarskim.

PolenJournal.de stroni od podejmowania politycznych tematów. Treści zamieszczane w sekcji polityka odnoszą się w większości do sondaży wyborczych, polityki gospodarczej oraz badań opinii publicznej.

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Redakcja PolenJournal.de liczy 8 stałych członków wspieranych przez praktykantów z Uniwersytetu Opolskiego. Niezmiennie od 2014 roku redaktorem naczelnym pozostaje Piotr Piela, a jego zastępczynią Emanuela Janda.

Siedziba redakcji mieści się w Centrum Biznesu w Opolu przy ulicy Wrocławskiej 133.

Właścicielem portalu jest firma Smuda Consulting z siedzibą w Dobrzeniu Małym. PolenJournal.de jest w pełni prywatną inicjatywą bez wsparcia materialnego ze strony polskiej oraz niemieckiej administracji publicznej.

Znani autorzy[edytuj | edytuj kod]

Na łamach PolenJournal.de pisywali m.in. polski ekonomista Witold M. Orłowski[6], niemiecki pisarz i publicysta Matthias Kneip[7] oraz polska politolożka i niemcoznawczyni Agnieszka Łada[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Werben auf PolenJournal.de – Polski [online], Polen Journal [dostęp 2019-05-15] (niem.).
  2. E-Paper #1/2016 [online], Polen Journal [dostęp 2019-05-15] (niem.).
  3. #4/2018 [online], Polen Journal [dostęp 2019-05-15] (niem.).
  4. E-Paper [online], polenjournal.de [dostęp 2019-05-15].
  5. sc.media [online], Issuu [dostęp 2019-05-15] (ang.).
  6. Witold M. Orłowski, Polen: Aktuelle Sorgen, langfristige Vorteile [online], Polen Journal [dostęp 2019-05-15] (niem.).
  7. Unterwegs in Polen mit Matthias Kneip [online], polenjournal.de [dostęp 2019-05-15].
  8. Nils Lange und Agnieszka Łada, Warum die deutsche Sprache für Polen wichtig ist [online], Polen Journal [dostęp 2019-05-15] (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]