Polski Związek Futbolu Stołowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polski Związek Futbolu Stołowego – związek stowarzyszeń sportowych, działający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. PZFS jest członkiem światowej federacji futbolu stołowego ITSF. Został założony w 2009 roku i zrzesza kluby piłki stołowej działające w poszczególnych województwach. PZFS prowadzi również ogólnopolski ranking graczy oraz wystawia reprezentację kraju składającą się z najlepszych zawodników w danym sezonie.

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Zarząd PZFS wybierany jest przez Walne Zgromadzenie Delegatów na okres trzech lat. W kadencji 2011-2014 prezesem była Agnieszka Rutowska (klub macierzysty: WLPS). Aktualnym prezesem jest Łukasz Tomczuk[1]

Kluby zrzeszone w PZFS[edytuj | edytuj kod]

Członkami Polskiego Związku Futbolu Stołowego są następujące kluby sportowe:

W kraju istnieje więcej klubów piłki stołowej (m.in. w Bydgoszczy, Szczecinie, Radomiu, Koszalinie, Rzeszowie, Opolu), jednak nie wszystkie są zrzeszone w PZFS.

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki odbywają się na wielu szczeblach, od lig wewnętrznych w poszczególnych klubach, poprzez Mistrzostwa Województw do Mistrzostw Polski. Z pięciu oficjalnych stołów zatwierdzonych przez ITSF, w Polsce do około 2015 roku zdecydowanie najpopularniejszymi były stoły włoskiej firmy Garlando. Na nich rozgrywane były lokalne ligi oraz większe turnieje, był to także „domowy” stolik Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata organizowanych przez ITSF. W 2014 roku na polskim rynku pojawiła się niemiecka marka Leonhart, która z czasem wyparła firmę Garlando. Od 2018 turnieje na stole Garlando są rozgrywane bardzo rzadko, a najpopularniejszym stołem w Polsce jest stół firmy Leonhart, na którym rozgrywa się lokalne ligi, Mistrzostwa Polski i Klubowe Mistrzostwa Polski.

Mistrzostwa Polski Leonhart[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze Mistrzostwa Polski Leonhart zostały rozegrane na początku marca 2014 roku we Wrocławiu. Z powodu spadku popularności modelu firmy Garlando to właśnie Leonhart jest aktualnie najpopularniejszym stołem w Polsce. Rozgrywki toczą się w wielu kategoriach, z których najważniejsze to Single Open, Pary Open, Single Kobiet oraz Pary Kobiet. Obecnie jest to najbardziej prestiżowy i znaczący turniej w kraju. W 2023 roku Mistrzami Polski zostali[2]:

Mistrzostwa Polski Garlando[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywane od 2001 do 2018 roku. Niegdyś najbardziej prestiżowa impreza w Polsce. Rozgrywki toczą się w wielu kategoriach, z których najważniejsze to Single Open, Pary Open, Single Kobiet oraz Pary Kobiet. W 2018 roku Mistrzami Polski zostali:

Klubowe Mistrzostwa Polski (dawniej Klubowy Puchar Polski)[edytuj | edytuj kod]

Od 2006 roku organizowany jest także Klubowy Puchar Polski – rywalizacja drużynowa do której przystąpić mogą kluby zrzeszone w PZFS. Rozgrywki toczą się w drużynach 13-osobowych, ponieważ zespoły rywalizujące ze sobą bezpośrednio w pojedynku muszą rozegrać mecze w różnych kategoriach, a każdy zawodnik może zagrać tylko raz. Zwycięzca Klubowych Mistrzostw Polski, oprócz tytułu najlepszej drużyny w kraju, zdobywa też kwalifikację do Europejskiej Ligi Mistrzów odbywającej się raz w roku w Wiedniu. Od 2013 roku Klubowy Puchar Polski jest podzielony na kategorie męską i żeńską. W 2015 roku nazwa turnieju została zmieniona na Klubowe Mistrzostwa Polski. W latach 2020-2021 turnieju nie rozgrywano z powodu pandemii Covid-19.

Zwycięskie kluby:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. POLSKI ZWIĄZEK FUTBOLU STOŁOWEGO | Rejestr.io [online], rejestr.io [dostęp 2023-06-20].
  2. F.A.S.T - Players' station [online], extranet.fast4foos.org [dostęp 2024-04-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]