Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego w
Kętrzynie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kętrzyn

Typ obiektu

obelisk

Data odsłonięcia

1978

Położenie na mapie Kętrzyna
Mapa konturowa Kętrzyna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego wKętrzynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego wKętrzynie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego wKętrzynie”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego wKętrzynie”
Ziemia54°04′41,3″N 21°22′24,7″E/54,078139 21,373528

Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie – obelisk ku czci polskiego historyka Wojciecha Kętrzyńskiego stojący przy placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Kętrzynie. Pomnik autorstwa rzeźbiarza i medaliera Edwarda Gorola wzniesiono w 1978 roku[1], upamiętniając w ten sposób pobyt w mieście młodego Kętrzyńskiego, który skończył w Rastemborku szkołę podstawową, a potem uczył się w gimnazjum (1855-1859). W 1946 r. miasto Rastembork na jego cześć zostało nazwane Kętrzynem[2].

Na murowanym obelisku od strony frontowej zamontowano pamiątkową płytę przedstawiające wizerunek Wojciecha Kętrzyńskiego. Z tyłu obelisku znajduje się herb miasta z datą założenia - inskrypcja brzmi "Miasto Kętrzyn założone w 1337". Na płycie po lewej stronie umieszczony został wiersz poety:

"Znowu stoję na tej świętej ziemi,
Najukochańszej ziemi moich ojców.
Znowu patrzę na jej siwe niebo,
Na jej wzgórza z zielonymi lasami,
I na jej jezior oblicza lustrzane".

Płyta z prawej strony zawiera inskrypcję:

"Przywrócił Mazury Polskę, a Polskę Mazurom. Wojciechowi Kętrzyńskiemu, wielkiemu patriocie, bojownikowi o polskość Mazur i Warmii, patronowi miasta - Społeczeństwo Kętrzyna. Ketrzyn, lipiec 1978".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moje Mazury
  2. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. nr 44, poz. 85)
  3. Aus dem Liederbuch eines Germanisierten” („Ze śpiewnika pewnego zniemczonego”), tłum. Erwin Kruk, Nasze Miasto Kętrzyn
  4. Polska Niezwykła