Pomnik partyzantów oddziału GL im. Mordechaja Anielewicza w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik partyzantów oddziału GL im. Mordechaja Anielewicza w Warszawie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Miejsce

Cmentarz żydowski w Warszawie

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik partyzantów oddziału GL im. Mordechaja Anielewicza w Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik partyzantów oddziału GL im. Mordechaja Anielewicza w Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik partyzantów oddziału GL im. Mordechaja Anielewicza w Warszawie”
Ziemia52°14′51,00″N 20°58′28,92″E/52,247500 20,974700

Pomnik partyzantów oddziału GL im. Mordechaja Anielewicza w Warszawie – monument znajdujący się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, upamiętniający powstańców getta warszawskiego wydanych Niemcom i rozstrzelanych w Krawcowiźnie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Skromny pomnik znajduje się w alei głównej cmentarza (kwatera 31, rząd 3, grób 5). Składa się z głazu z tablicą pamiątkową oraz trzech rzędów po cztery tabliczki z czerwonego piaskowca. Na tabliczkach znajdują się imiona i nazwiska lub pseudonimy zabitych: Adek Jankielewicz, Szmulek Juszkiewicz, Joel Junghajer, Józef Papier, Tola Rabinowicz, Michał Rozenfeld, Janek Szwarcfus, Chaim ps. Cyrenaika, NN ps. Edek, NN ps. Rachelka, NN ps. Rutka, NN ps. Stefan.

Pomnik stoi na grobie dwanaściorga żydowskich bojowców, którzy wydostawszy się z miasta po upadku powstania schronili się w lasach w okolicach Wyszkowa. Tam weszli w skład drużyny Adama Szwarcfusa ps. „Janek” należącej do oddziału Gwardii Ludowej im. Mordechaja Anielewicza. W sierpniu 1943 zniszczyli pod Urlami niemiecki transport kolejowy. Po udanej akcji wycofali się do Krawcowizny, gdzie zostali okrążeni przez oddział niemiecki sprowadzony przez miejscowego leśniczego. Z obławy uratowała się tylko dwójka partyzantów. Leśniczy został po wojnie skazany na karę śmierci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Jagielski: Przewodnik po cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej 49/51. Z. 1, Kwatery przy Alei Głównej. Warszawa: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce, 1996, s. 52. ISBN 83-90-66296-5.