Przejdź do zawartości

Portal:Żywiec/Wydarzenia/Archiwum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  Wydarzenia - Archiwum  

28 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Żywieckiego zdobył środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu „Zapraszamy na Żywiecczyznę. Działania na rzecz wspólnej promocji polsko-czeskiej”. Kwota wynosi 29.960,80 euro. (super-nowa)

22 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

W Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu - Moszczanicy odbyły się okręgowe eliminacje Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna reprezentująca powiat żywiecki. (super-nowa)

7 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

Doszło do podpisania umowy pomiędzy Urzędem Miasta w Żywcu a Grupą Żywiec. Producent piwa przekazał miastu na cele społeczne 3,7 mln zł w postaci darowizn. To ciąg dalszy porozumienia z 15 stycznia 2007 r. Grupa Żywiec S.A. przekazała darowiznę w kwocie 3 000 000 zł na rzecz miasta Żywca. Zgodnie z tym porozumieniem całość kwoty zostanie przeznaczona na budowę hali sportowej w dzielnicy Zabłocie. (super-nowa)

2 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

Wielkie graffiti o tematyce ekologicznej powstało na jednym z budynków przy głównym dworcu kolejowym. Wydarzenie artystyczne „Dajmy czadu!- Żywiec bez czadu” to część projektu realizowanego przez miasto.

1 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy dyrekcją pogotowia ratunkowego w Żywcu a częścią załogi zaostrza się spór na temat transformacji zespołów wyjazdowych, który może doprowadzić do protestu. Wtedy może się zdarzyć, że wiele karetek nie dotrze do chorych.

26 marca[edytuj | edytuj kod]

  • W Urzędzie Miejskim podpisana została umowa na budowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Kopernika z Al. Piłsudskiego. Budowa ronda wiąże się z koniecznością zabudowy rzeczki Młynówki na długości 55 metrów. Równocześnie podczas prac związanych z przebudową skrzyżowania zostanie dobudowany odcinek przedłużający ul. Witosa o 232 metry umożliwiający jazdę w kierunku Korbielowa z pominięciem skrzyżowania z ul. Komorowskich.

22 marca[edytuj | edytuj kod]

  • O godzinie 10:00 w Hali Sportowej przy ul. Zielonej rozpoczęła się druga edycja Turnieju Grand Prix w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza Miasta Żywca.

21 marca[edytuj | edytuj kod]

  • Księżna Maria Krystyna Habsburg, Justyna Kowalczyk, profesor Stanisław Hodorowicz, Jadwiga Dudys, Kazimierz Gacek, Antoni Szlagor oraz Mariusz Hujdus – to tegoroczni laureaci plebiscytu na najpopularniejszą postać ziem górskich, zorganizowanego już po raz czwarty przez Koalicję Marek Ziem Górskich. Uroczysta gala tym razem odbyła się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. „Osobowością Ziem Górskich” został profesor Stanisław Hodorowicz z Nowego Sącza – jedyny Polak, który zaproszony został przez komisję Nobla do udziału w niej. W kategorii „Samorządowiec/Polityk Ziem Górskich” palmę pierwszeństwa wręczono burmistrzowi Żywca. Ambasadorem Ziem Górskich została z kolei księżna Maria Krystyna Habsburg i sportsmenka, Justyna Kowalczyk. „Małym Przedsiębiorcą Ziem Górskich” została Jadwiga Dudys z Brennej, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Chlebowa Chata”, z kolei „Średnim Przedsiębiorcą Ziem Górskich” – Kazimierz Gacek ze swoją rozlewnią wody źródlanej „Kuracjusz Beskidzki” w Suchej Beskidzkiej. Tytuł „Dziennikarza Ziem Górskich” zdobył Mariusz Hujdus z "Super-Nowej". (super-nowa)

20 marca[edytuj | edytuj kod]

  • Już po raz trzeci w tym roku Pociąg Papieski relacji Kraków - Bielsko-Biała - Żywiec - Rajcza pomknął po beskidzkich szynach. Był to niezwykły przejazd. Może mniej efektowny niż poprzednie, ale za to pełen szczerej radości i wzruszeń. Następny kurs pociągu już w kwietniu. (super-nowa)

6 marca[edytuj | edytuj kod]

4 marca[edytuj | edytuj kod]

  • Wybudowanie infrastruktury do turystyki konnej to efekt współpracy Szkolnego Schroniska Młodzieżowego – Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rajczy-Nickulinie oraz Beskidzkiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Przyrody „Strażnicy Beskidów”. W planach jest stworzenie zaplecza przy schroniskach w Rajczy-Nickulinie i Soli-Oźnej, a następnie w Kolonii Rycerce Górnej i Soblówce oraz połączenie ich wytyczonym i oznakowanym szlakiem konnym. (super-nowa)

3 marca[edytuj | edytuj kod]

  • Jednostki wojskowe w całym kraju przeżywają oblężenie. Wielu młodych mężczyzn przychodzi do WKU, by uzyskać wpis o przeniesieniu do rezerwy. Jest to możliwe, dzięki zmianom w przepisach. Nie inaczej jest w Żywcu. Osoby chcące uregulować swoją sytuację wojskową, WKU zaprasza do swojej siedziby w Żywcu, ul. Zamkowa 10 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00. (super-nowa)

2 marca[edytuj | edytuj kod]

  • Żywieckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Powiatowa Grupa Operacyjna Ratownictwa Wodnego działająca przy Wydziale Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żywcu, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Żywcu, oraz Ochotnicza Straż Pożarna Żywiec-Moszczanica, według wcześniej opracowanego planu, zaimprowizowały pościg za przestępcami. Pierwszy z nich uciekał brzegiem jeziora. W pościg za nim ruszyli funkcjonariusze policji wraz z psem. Drugi przestępca, uciekając przed pościgiem, wbiegł na zamarzniętą taflę jeziora i wpadł w przerębel, wykonaną specjalnie w tym celu. Do akcji momentalnie wkroczył WOPR, który za pomocą sań ratowniczych sprawnie wydostał tonącego. Na koniec ćwiczeń do akcji wkroczyli płetwonurkowie Powiatowej Grupy Operacyjnej Ratownictwa Wodnego. Mieli oni za zadanie wydostać z wody pojemnik z niebezpieczną substancją, którą podczas pościgu zgubił przestępca. (super-nowa)

17 lutego[edytuj | edytuj kod]

  • O godzinie 10.00 w Miejskim Centrum Kultury zorganizowana zostanie konferencja pt. „Perspektywa przejścia z emisji analogowej sygnału telewizyjnego na system emisji cyfrowej na Podbeskidziu” . Podczas spotkania przedstawiciele TVP, TP EmiTel, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej będą mówić o nowych wyzwaniach technicznych związanych z telewizją cyfrową. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Media i Administracja dla Podbeskidzia.

11 lutego[edytuj | edytuj kod]

  • Kilka godzin trwały utrudnienia w ruchu na Alei Piłsudskiego. Przyczyną był wyciek oleju napędowego z ciężarówki w okolicy ronda między osiedlami Młodych i 700-lecia. Plamy na jezdni zauważyli kierowcy, którzy szybko zaalarmowali policję. Została wezwana również straż pożarna. na skutek tworzących się korków trudno przejezdne były ulice Kopernika, Piłsudskiego, ale również traktowane jako objazd ulice Grunwaldzka i Folwark. Trudno było też jeździć po drogach osiedlowych na osiedlu 700-lecia. Kierowca ciężarówki może odpowiedzieć nawet za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, a za to grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności. (http://www.super-nowa.pl)

1 lutego[edytuj | edytuj kod]