Portal:Pogoda/Portal Pogoda 09/2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Wrzesień 2006


Artykuł miesiąca

Widmo Brockenu (mamidło górskie) – rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Często cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią.

Zjawisko obserwowane jest w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a chmurą, która położona poniżej obserwatora odgrywa rolę ekranu. Warunki takie zdarzają się w wyższych górach oraz podczas podróży lotniczych. Zjawisko obserwowane w górach daje ponadto efekt pozornego powiększenia cienia obserwatora – projekcja naturalnej wielkości cienia obserwatora na tle oddalonych gór sprawia, iż wydaje się on powiększony. Zjawisko nazywane „widmem Brockenu” po raz pierwszy opisał Johann Esaias Silberschlag w 1780  r. Nazwa zjawiska podchodzi od szczytu Brocken w górach Harz, gdzie jest ono też obserwowane.

Wśród alpinistów istnieje przesąd, mówiący, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Zobaczenie zjawiska po raz trzeci „odczynia urok”.

Czy wiesz, że...

Kalima - pył lub piasek nad Oceanem Atlantyckim znad marokańskiej części Sahary. Kalima jest związana z burzami piaskowymi nad Saharą i transportem pyłów przez wschodnie wiatry. W czasie Kalimy na Wyspach Kanaryjskich widzialność spada i drobne cząstki pyłu pokrywają ulice, domy i inne obiekty. Dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich Kalima niesie często problemy z oddychaniem i problemy alergiczne.

Stratocumulus

Stratocumulus (Sc - chmura warstwowo-kłębiasta) to chmura w postaci szarej warstwy albo wielu płatów przypominających kształtami bryły, złożona z kropel chmurowych wody. Niekiedy towarzyszą jej niewielkie opady deszczu lub virga. Przeważnie występuje poniżej 2 400 m. Termin stratocumulus został wprowadzony przez niemieckiego fizyka i meteorologa Ludwiga Kämtza w 1840 roku na oznaczenie chmury, która nie jest wystarczająco płaska, żeby być nazwana stratusem, ale nie jest też wystarczająco konwekcyjna, żeby być nazwana cumulusem.

Historyczne wydarzenia meteorologiczne
Wieża Wiatrów

Wieża Wiatrów - (zegar - horologion) jest ośmiokątną marmurową wieżą w Atenach, używana była jako wiatrowskaz, a każda ściana jest przypisana do boga jednego z wiatrów. Wieża należy do najlepiej zachowanych budynków starożytnych Aten. Wieża ma 12 metrów i była uwieńczona 8-metrowym wskaźnikiem kierunku wiatru. Na szczycie znajdował się ruchomy posążek Trytona, wskazujący kierunek wiatru. Osiem głównych bogów wiatru to Boreasz (wiatr północny), Kajkias (północno-wschodni), Euros (wschodni), Apeliotes (południowo-wschodni), Notos (południowy), Lips (południowo-zachodni), Zefir (zachodni) i Skiron (północno-zachodni) — wieża ma też dziewięć zegarów słonecznych.

Przegląd zagadnień
Portale
Pogoda w siostrzanych projektach
Grafika meteo

Obłoki srebrzyste znajdują sie wysoko nad ziemią. Można je obserwować kiedy słońce jest poniżej horyzontu, ale nadal oświetla mezosferę.

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Możesz bezpośrednio edytować te stronę.


Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii