Portal:Zakony/Szablony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tu znajduje się strona z szablonami wykorzystanymi na stronie Portalu:Zakony.

Lewa kolumna[edytuj | edytuj kod]

Wybrany artykuł[edytuj | edytuj kod]

edytuj

Szymon Stock (ur. 1164[1] w hrabstwie Kent , zm. 16 maja 1265 w Bordeaux) – święty Kościoła katolickiego, eremita, mistyk, generał zakonu karmelitów.

W młodości wiódł pustelnicze życie mieszkając w pniu dębu i z tego okresu przylgnął do niego przydomek Stock (pień)[2]. Po przybyciu w 1237 r. do Anglii karmelitów przyłączył się do nich i wkrótce powierzono mu na terenach zachodnich funkcję wikariusza generalnego. W 1245 r. w Aylesford zebrała się kapituła generalna, która wybrała Szymona na przełożonego generalnego.

Z życiem świętego związana jest tradycja szkaplerza. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 miał doznać wizji w której pojawiła się Matka Boża i przekazując na jego ręce szkaplerz zapewniła uniknięcie kary wiecznej dla tych, którzy będą go nosili do śmierci[3][4].

Czytaj więcej...

Sylwetka założyciela[edytuj | edytuj kod]

edytuj

Józefa Hałacińska CSP, Joanna Ewa Hałat[5] (ur. 5 maja 1867 w Bulowicach, zm. 9 lutego 1946 w Płocku) – Służebnica Boża polska zakonnica katolicka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa[6].

(...)Przez 30 lat pracy w Zgromadzeniu Serafitek 16 lat była przełożoną w domach w Jarosławiu, Oświęcimiu, Stryju i Żywcu, a także zastępczynią przełożonej generalnej (1901-05) i ekonomką generalną (1909-1912). Po otrzymaniu reskryptu z Kongregacji de Religiosis opuściła zgromadzenie serafitek by ze względu na zewnętrzny cel nowego zgromadzenia poszukać miejsca do lokalizacji. Pozwolenie na osiedlenie w diecezji płockiej otrzymała od abp Juliana Nowowiejskiego i już we wrześniu 1939 roku zamieszkała w pierwszym domu nowego zgromadzenia w Płocku (późniejszym domu głównym). 4 października 1921 roku odbyły się pierwsze obłóczyny, na których przyjęła imię Józefa, a po odbyciu dwuletniego nowicjatu i złożeniu profesji zakonnej 15 czerwca 1923 roku została wybrana przełożoną generalną.

Czytaj więcej ...

Wybrany zalążek[edytuj | edytuj kod]

edytuj

Boromeuszki – żeńskie zgromadzenie zakonne założone w 1652 roku przez Emanuela Chauvenela, z woli Josepha Chauvanela.


Lub pomóż rozwinąć artykuł z wyświetlonej listy: Lista zalążków artykułów.

Prawa kolumna[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

edytuj


Wikipedia:Artykuły na MedalKolegium Jezuitów w MińskuKościół Przemienienia Pańskiego w IławieKościół św. Tomasza z Akwinu i klasztor Dominikanów w MińskuKościół św. Wojciecha i klasztor Benedyktynek w MińskuOpactwo Cystersów w SulejowiePauliści


Do zrobienia[edytuj | edytuj kod]

edytuj

Zobacz też w:
Męskie katolickie zakony i zgromadzenia zakonne
Żeńskie katolickie zakony i zgromadzenia zakonne

Do zilustrowania[edytuj | edytuj kod]

edytuj

Do dopracowania[edytuj | edytuj kod]

edytuj

Sekcje końcowe[edytuj | edytuj kod]

Nowe artykuły[edytuj | edytuj kod]

edytuj

Monaster św. Michała Archanioła we Włodzimierzu WołyńskimDzwon Jezus ChrystusGabriel (Czepur)Maria Klotylda od św. Franciszka Borgiasza PaillotPaul Eusebius Mea KaiueaMaria Natalia od św. Ludwika VanotMęczennice z ValenciennesGeorge Hamilton PearceNon nobisJan Chryzostom MichałkowskiTarcisio Isao KikuchiMonaster Przemienienia Pańskiego i św. Eufrozyny Połockiej w PołockuMonaster św. św. Borysa i Gleba w GrodnieMonaster Zaśnięcia Matki Bożej w OrszyMonaster Wniebowstąpienia Pańskiego w BarkołabowieSkit Św. Ducha w PoczajowieOdo CaselPeter Baptist Tadamarō IshigamiMonaster św. Barbary w PińskuKonstantyn (Chomicz)Monaster KuteińskiMonaster św. św. Piotra i Pawła w MińskuMęczennicy z AlmeriiTeofan (Protasiewicz)Benedykt (Bobkowski)Edoardo Aldo CerratoJózef BaldoAdam Swach



  1. Objawienie szkaplerzne (Nadzieja w Maryi). [dostęp 13 lipca 2010].
  2. Święty Szymon Stock, zakonnik. [dostęp 13 lipca 2010].
  3. Szkaplerz. [dostęp 13 lipca 2010].
  4. Dzieje szkaplerza. [dostęp 13 lipca 2010].
  5. S. Michalina Anna Chołaj: Miłość Ukrzyżowanego przynaglała Ją. [dostęp 2009-10-16].
  6. Służebnica Boża Matka Józefa Hałacińska. [dostęp 2009-10-16].
  7. Siostry Pasjonistki. [dostęp 2012-08-26].