Powstaniec 1863

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Powstaniec 1863
Gatunek

historyczny
biograficzny

Rok produkcji

2024

Data premiery

12 stycznia 2024

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

110 minut

Reżyseria

Tadeusz Syka

Scenariusz

Tadeusz Syka

Główne role

Sebastian Fabijański

Muzyka

Atanas Valkov

Zdjęcia

Bartek Cierlica

Scenografia

Katarzyna Olczak
Jagoda Valkov
Joanna Walisiak-Jankowska
Maciej Stefański

Kostiumy

Joanna Walisiak-Jankowska

Montaż

Mateusz Kiełbowicz

Produkcja

Tadeusz Syka
Lukasz Szklarz
Karol Ulicz
Joanna Jackowska-Syka

Wytwórnia

Klasyka Pro
Fundacja Tylko Orly

Dystrybucja

Kino Świat

Powstaniec 1863polski film historyczny z 2024 roku w reżyserii Tadeusza Syki. W głównej roli wystąpił Sebastian Fabijański. Film miał premierę kinową 12 stycznia 2024 roku[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Okres zdjęciowy rozpoczął się w kwietniu 2023 roku. Zdjęcia kręcono między innymi w kościele w Żeliszewie Podkościelnym w powiecie siedleckim[3], Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej w powiecie węgrowskim, Twierdzy Modlin, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Łazienkach Królewskich w Warszawie.[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]