Przejdź do zawartości

Projektowanie wsteczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Projektowanie wsteczne – jest to metoda projektowania struktury kursu edukacyjnego, polegająca na określeniu efektów uczenia się przed doborem materiałów, sposobów weryfikacji efektów oraz metod przekazu treści, które będą nauczane[1][2]. Zaletami tej metody są świadomość celu ucznia i nauczyciela, a także rozwój umiejętności zarządzania czasem – własnym i pracy uczenia. Projektowanie wsteczne służy szczegółowemu zaplanowaniu kształtu kursu, poprzez jakość i liczbę materiałów, dobór aktywności i jego zawartości czy sposobu powiązania pomiędzy poszczególnymi elementami[3].

Etapy projektowania wstecznego[edytuj | edytuj kod]

Do najważniejszych etapów planowania procesu dydaktycznego metodą projektowania wstecznego należą:

  • określenie efektów uczenia się,
  • dobór sposobów weryfikacji efektów,
  • zaplanowanie aktywności,
  • dobór nauczanych treści,
  • wybór oprogramowania (narzędzi)[4].

Określenie efektów uczenia się[edytuj | edytuj kod]

Efekty uczenia się są podstawą planowanego kursu. Określają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, jakie osoba nabywa po ukończeniu danej jednostki dydaktycznej (mogą to być pojedyncze zajęcia, ich zestaw lub cały kurs). Cele powinny być zaplanowane zgodnie z koncepcją S.M.A.R.T.:

  • konkretne – precyzyjnie, rzeczowo i jednoznacznie określone, tak, aby każdy (zarówno nauczyciel, jak i uczniowie) rozumiał je w taki sam sposób,
  • mierzalne – możliwe do zweryfikowania,
  • osiągalne – możliwe do osiągnięcia przez każdego uczącego się (zarówno przeciętnego, jak i uzdolnionego), nie powinny być ani trudne, ani zbyt łatwe, ponieważ zniechęcą kursanta do uczenia się,
  • powiązane – spójnie powiązane, uzupełniające się w ramach jednostki edukacyjnej bądź ich zestawu oraz zaprezentowane w sposób uporządkowany (od ogółu do szczegółu lub zgodnie z określonym ciągiem logicznym),
  • określone w czasie – możliwe do osiągnięcia w wyznaczonym czasie[5]

Udowodnienie osiągnięcia celu wyraża się za pomocą efektów bazujących na czasownikach aktywnych. Należą do nich czasowniki tj.: nazywać, wyjaśniać, zastosować, scharakteryzować, ocenić, stworzyć. Do czasowników nieaktywnych zalicza się: umieć, potrafić, wiedzieć, znać, rozumieć[6], które określają docelową wiedzę i umiejętności. Należy jednak pamiętać, że im mniej celów (dydaktycznych), tym zajęcia będą przystępniejsze dla odbiorców, ich realizacja łatwiejsza, a proces przekazywania wiedzy skuteczniejszy[7].

Dobór sposobów weryfikacji efektów[edytuj | edytuj kod]

System weryfikacji efektów uczenia się polega na ustaleniu, czy kursant osiągnął zamierzone rezultaty uczenia się, czy przyswoił wiedzę i opanował umiejętności wynikające z opisu efektów w danej jednostce dydaktycznej. Metody weryfikacji zorientowane są na kursancie i umożliwiają mu uzyskanie informacji zwrotnej o stopniu osiągnięcia efektów uczenia się, motywując go do aktywnego udziału w procesie uczenia się. Pozwalają one także na sprawdzenie i ocenę wszystkich efektów[8].

Podstawą skutecznej weryfikacji są dopasowanie do konkretnych efektów, weryfikacja określonej umiejętności, jednoznaczne określenie oczekiwań, wyważony poziom trudności oraz wskazanie umiejętności i określenie braków kursanta[4].

Zaplanowanie aktywności[edytuj | edytuj kod]

Planowanie aktywności jest niezbędnym procesem wkraczającym w praktyczne przygotowanie zajęć, bowiem przyczynia się do osiągnięcia określonego efektu uczenia się. Aktywności muszą być dobrane do efektu uczenia się, ale i adekwatne do Taksonomii Blooma[9].

Aktywność to działanie i inicjatywa, natomiast aktywizacja to pobudzanie, prowokowanie i zachęcanie do rozwijania umiejętności, wyrażonych w efektach uczenia się. Metody aktywizujące są bodźcem dla twórczego myślenia. Dlatego też tak istotne jest ich stosowanie, ponieważ dzięki nim kursant nie otrzyma gotowych schematów postępowania, a samodzielnie przejdzie przez proces nabywania wiedzy[10].

Dobór nauczanych treści[edytuj | edytuj kod]

Przed przystąpieniem do doboru treści należy określić cele (dydaktyczne). Treści muszą być zgodne przede wszystkim z efektami uczenia, z poprzednimi etapami procesu, ale i samą grupą docelową kursu oraz jej różnorodnymi potrzebami[1].

Pomogą one dopasować wymagania i zobrazować to, jaką wiedzę i umiejętności powinien mieć uczeń po zakończeniu kursu[9].

Wybór oprogramowania[edytuj | edytuj kod]

Do stworzenia efektywnego kursu niezbędny jest wybór odpowiedniego oprogramowania, np. systemu e-learningowego, aplikacji mobilnej lub internetowej czy środowiska do wymiany informacji pomiędzy nauczycielem a uczniami. Podobnie jak treści programowe, oprogramowanie powinno być dopasowane do założonych efektów uczenia się i planowanych aktywności. Autor kursu powinien mieć na względzie potrzeby i umiejętności techniczne kursantów[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b G. P. Wiggins, J. McTighe, Understanding by Design, 1998.
  2. G. P. Wiggins, J. McTighe, Schooling by Design: Mission, Action, and Achievement, 2007, s. 199.
  3. G. P. Wiggins, J. McTighe, Schooling by Design: Mission, Action, and Achievement, 2007, s. 203.
  4. a b S. Kurt, Backward Design [online], educationaltechnology.net, 27 września 2018 [dostęp 2022-01-21].
  5. Metoda SMART - czyli jak sprytnie formułować cele [online], Psychowiedza, 13 lipca 2014 [dostęp 2022-01-21] (pol.).
  6. T. Jankowski, Taksonomia Blooma, Krathwohla i Simpsona [online], jankowskit.pl, 8 lipca 2013 [dostęp 2022-01-21].
  7. Efekty uczenia się – Eksperci ECVET [online] [dostęp 2022-01-10] (pol.).
  8. A. Poczmańska, W. Stęchły, Efekty uczenia się i ich weryfikacja w projektach mobilności edukacyjnej. Katalog przykładów, Warszawa 2018 https://www.frse.org.pl/brepo/panel_repo_files/2021/02/18/tjfuyf/ecvet-online-sicdlcq.pdf [dostęp 2022-01-10].
  9. a b A.K. Stanisławska, W poszukiwaniu optymalnego modelu kształcenia przez Internet. Metody projektowania kursów zdalnych, [b.r.], Tekst wygłoszony podczas IV Międzynarodowej Konferencji nt. Kształcenia ustawiczne inżynierów i menedżerów – zastosowanie technologii informacyjnych w kształceniu dorosłych, Kielce, 27-28 października 2002.
  10. K. Dmitruk-Sierocińska, Znaczenie aktywności i metod aktywizujących w edukacji zintegrowanej, „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce”, vol. 14, nr 2 (52) http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-43bbf06c-15e5-4401-8f35-cdd4b6c6740b/c/eetp.art_.dmitruk-sierocinska_0.pdf [dostęp 2022-01-10].
  11. A. Orczykowska, Proces budowy treści szkoleń e-learningowych [online], kde.edu.pl [dostęp 2022-01-21].