Pryska (cesarzowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pryska
cesarzowa rzymska
Okres

od 284
do 305

Jako żona

Dioklecjana

Dane biograficzne
Data i miejsce śmierci

ok. 315
Saloniki

Mąż

Dioklecjan

Dzieci

Galeria Waleria

Pryska, Prisca (zm. ok. 315 n.e. w Tesalonice)[a] – żona cesarza Dioklecjana, matka Galerii Walerii, drugiej żony Galeriusza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bliższe szczegóły z jej życia nie są znane. W chwili objęcia władzy przez Dioklecjana (284) była już jego żoną. Towarzyszyła córce Walerii na dworze zięcia Galeriusza (małżeństwo zawarto w 293), gdzie prawdopodobnie nie odgrywała większej roli politycznej. Nie zachowały się żadne wzmianki o posiadanych przez nią tytułach ani inskrypcje i monety z wizerunkiem (w odróżnieniu od Walerii)[1].

W trakcie wypraw wojennych Galeriusza przebywała czasowo z córką na dworze Dioklecjana w Nikomedii. Podczas ostatniej fali prześladowań chrześcijan w 303 znalazła się wśród zobowiązanych do złożenia ofiar dawnym bogom[2]. Laktancjusz w De mortibus persecutorum zasugerował, że zarówno Pryska, jak i Waleria mogły być chrześcijankami, co późniejsi badacze traktują z rezerwą[b]. Jednakże istnieje przypuszczenie, że z tego powodu Dioklecjan nie zdecydował się nadać jej tytułu augusty ani też emitować monet w jej imieniu[3].

Prawdopodobnie Pryska nie towarzyszyła Dioklecjanowi w Dalmacji po jego abdykacji. Dalsze jej losy były nierozerwalnie związane z córką. Wiosną 311 zmarł po chorobie nowotworowej Galeriusz, wyznaczając na opiekuna Walerii Licyniusza. Nie był on wówczas żonaty i prawdopodobnie złożył Walerii propozycję małżeństwa, którą odrzuciła udając się wraz z matką na dwór Maksymina Dai (siostrzeńca Galeriusza). Także i on wystąpił o rękę Walerii (jakkolwiek żonaty), a kolejna odmowa spowodowała jego niełaskę. Majątek Walerii i Pryski został skonfiskowany, stracono część ich służby, zaś one same skazane zostały na wygnanie. Przez jakiś czas przebywały na zesłaniu na Saharze. Za żoną i córką bezskutecznie wstawiał się Dioklecjan.

W 313 cesarz Maksymin Daja został pokonany przez Licyniusza i wkrótce zmarł. Z rozkazu Licyniusza stracono m.in. wdowę i dzieci zmarłego, jak również przebywającego na jego dworze syna Galeriusza – Kandydiana (niegdyś adoptowanego przez Walerię). Licyniusz wydał też wyrok śmierci na Walerię i Pryskę, lecz obie zdołały zbiec w przebraniu prostych kobiet. W różnych prowincjach cesarstwa ukrywały się przez piętnaście miesięcy, być może dążąc do uzyskania schronienia w Dalmacji u Dioklecjana. Ostatecznie zostały ujęte w Tesalonice i publicznie stracone, a ciała ich utopione w morzu[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Mylona ze św. Aleksandrą z Rzymu (zw. też Aleksandrą Cesarzową) wskutek tendencyjnego utożsamiania obu postaci podjętego przez patriarchat moskiewski w XX wieku.
  2. W historii eklezjastyki często podtrzymywane przesadnie przekonanie (por. M. Banaszak: Historia Kościoła Katolickiego, dz. cyt., s. 105). Sceptycznie wypowiedział się o tym m.in. francuski tłumacz Laktancjusza J. Moreau, a inni historycy ograniczają się do stwierdzenia, że na dworze obie cesarzowe uchodziły za chrześcijanki, co mogło się wyrażać np. w udzielanej przez nie pomocy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksander Krawczuk: Poczet cesarzowych Rzymu, dz. cyt., s. 186.
  2. Marian Banaszak: Historia Kościoła Katolickiego. 1: Starożytność. Warszawa: ATK, 1986, s. 113.
  3. Aleksander Krawczuk: Poczet cesarzowych Rzymu, dz. cyt., s. 187.
  4. Daniel Gazda: Wojny domowe w Imperium Rzymskim. Warszawa: Bellona, 2008, s. 254.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]