Przejdź do zawartości

Radogost (Pogórze Kaczawskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Radogost
Ilustracja
Wieża widokowa na wzgórzu Radogost
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Pogórze Kaczawskie
Pogórze Złotoryjskie

Wysokość

398 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko górnej krawiędzi znajduje się czarny trójkącik z opisem „Radogost”
Ziemia50°59′49″N 16°07′44″E/50,996944 16,128889

Radogost (niem. Janusberg) – wzniesienie o wysokości 398 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, na Pogórzu Zachodniosudeckim, dokładniej na Pogórzu Kaczawskim.

Wzniesienie położone jest na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy” w województwie dolnośląskim, w południowo-wschodniej części Pogórza Kaczawskiego, dokładniej na Pogórzu Złotoryjskim, około 3,2 km na południowy wschód od Myśliborza.

Ukształtowanie terenu i budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Niewielkie powulkaniczne wzniesienie, w kształcie ściętego stożka, o dość stromym północnym i wschodnim zboczu, z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem, wznosi się na wschodniej krawędzi Wzgórz Złotoryjskich. Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane z bazanitu mioceńskiego, stanowiącego część dawnego wulkanicznego komina, z towarzyszącą mu pokrywą lawową. Bazanit budujący wzniesienie jest spękany, tworzy regularne słupy lub grube nieregularne pseudosłupy. Na zboczach występują skalne duże ostrokrawędziste głazy tworzące miejscami rumowiska skalne. Na północnym zboczu wzniesienia powyżej 340 m n.p.m., występuje grupa skał pochodzenia wulkanicznego. Niższe partie zbocza pokrywa warstwa utworów soliflukcyjnych, a u podnóża występują osady glacjalne, fluwioglacjalne.

Geneza nazwy[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na szczycie znajduje się murowana z granitu i cegły okrągła w przekroju wieża widokowa o wysokości 22 metrów, zbudowana pod koniec XIX wieku, wyremontowana w latach 90. XX wieku. Z tarasu widokowego wieży rozciąga się panorama na Sudety, Przedgórze Sudeckie, Wał Trzebnicki (dokładniej Wzgórza Dalkowskie i Wzgórza Trzebnickie) i Równinę Wrocławską. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych dojrzeć można liczne obiekty infrastruktury KGHM oraz Jawor, Polkowice, Lubin, Legnicę i Wrocław[1].

W pobliżu szczytu prowadzi szlak turystyczny


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Radogost [online], 500-mm.blogspot.com, 3 lutego 2019 [dostęp 2020-01-12] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]